Απίστευτο παιχνίδι ανάμεσσα σε Κινγκς και Μπακς (video)

Μέταλλο ομάδας-νικητή για τους Μπακς, με τα... ελάφια δίνοντας ανάσες στον Αντετοκούνμπο που έπαιξε 24 λεπτά να κερδίζουν στο Σακραμέντο του Κινγκς με 141-140 στην παράταση και να συνεχίζουν την επέλασή τους στο φετινό πρωτάθλημα.

Μεγάλο παιχνίδι, πολύ μεγάλο θα λέγαμε, είχαμε στο Σακραμέντο με τους Κινγκς και τους Μπακς να παλεύουν ως την τελευταία στιγμή και τη νίκη να την παίρνουν οι «πράσινοι» με 141-140 στην παράταση. Μια νίκη που έδειξε με τον πλέον ξεκάθαρο τρόπο πως οι φετινοί Μπακς είναι πρώτα από όλα ομάδα, παρότι έχουν στις τάξεις τους έναν τεράστιο σταρ όπως είναι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο. Ο Greek Freak σήμερα έπαιξε μόλις 24 λεπτά, αλλά και πάλι τα... ελάφια έφτασαν στη νίκη απέναντι σε έναν αξιόμαχο αντίπαλο που δεν το έβαλε κάτω, ακόμα και όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20 πόντους. Με τη νίκη αυτή οι Μπακς έφτασαν στο 47-14 και παραμένουν στην κορυφή όχι μόνο της Ανατολής αλλά συνολικά του ΝΒΑ, ενώ οι «βασιλιάδες» έπεσαν στο 31-30 και πλέον τα πράγματα για πρόκριση στα playoffs έχουν γίνει ακόμα πιο δύσκολα.

Όσον αφορά το ματς, αρχικά φαινόταν πως θα ήταν ένα εύκολο βράδυ για τους φιλοξενούμενους που είχαν συνεχώς το προβάδισμα, παρότι ο Μπουντελχόζερ θέλησε να προφυλάξει τον Αντετοκούνμπο, καθώς ο Έλληνας φόργουορντ δεν είχε παίξει στο προηγούμενο παιχνίδι λόγω προβλήματος στο γόνατο. Με τον ηγέτη τους να παίζει σχετικά λίγο, είχαν περισσότερη δουλειά οι Μπλέντσο, Μπρόγκντον και Μίροτιτς και τα πήγαν πολύ καλά. Και ενώ όλα έδειχναν πως οι Μπακς θα έπαιρναν άνετα τη νίκη, οι γηπεδούχοι με ένα εντυπωσιακό επί μέρους σκορ στην τέταρτη περίοδο 20-6 έστειλαν το ματς στην παράταση, με τον Μπλέντσο στην τελευταία φάση να παίζει φοβερή άμυνα στον Φοξ που με την σειρά του έκανε λάθος εκτίμηση της φάσης.

Στην παράταση και παρότι ο Αντετοκούνμπο δεν χρησιμοποιήθηκε, ο Ελαφιακός πήρε εκ νέου το προβάδισμα και με τον Μπρόγκτον να ευστοχεί σε σημαντικό τρίποντο έφτασε στη νίκη, παρά την προσπάθεια του Μπογκντάνοβιτς να τα αλλάξει όλα με συνεχόμενους πόντους. Σε νεκρό χρόνο μάλιστα ο Σέρβος μείωσε στον πόντο, αλλά δεν μπορούσε να κάνει κάτι παραπάνω για την ομάδα του.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπλέντσο που πέτυχε 26 πόντους, με τον Μπρόγκντον να ακολουθεί με 25 και τους Μίντλετον και Μίροτιτς να έχουν από 21. Ο Γιάνναρος παίζοντας όπως αναφέραμε μόλις 24 λεπτά, είχε 17 πόντους, μάζεψε 7 ριμπάουντ και έδωσε και 2 ασίστ. Για τους ηττημένους ο Χιλντ με 32 ήταν εξαιρετικός, ο Μπογκντάνοβιτς με 28 πήγε να πάρει μόνος του το ματς, ο Τζιλς είχε 18 και ο Φοξ 17.