Οι Σέλτικς διέλυσαν τους Μπακς του Γιάννη

Έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κάιρι Ίρβινγκ οι Σέλτικς έκαναν break με το καλημέρα, διαλύοντας τους Μπακς του Γιάννη με (112-90) κι έκαναν το 1-0 στη σειρά.

Με τους καλύτερους οιωνούς μπήκαν στη σειρά των ημιτελικών της Ανατολής οι Μπόστον Σέλτικς. Η ομάδα του Μπραντ Στίβενς κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά, είχε απαντήσεις στο... ξέσπασμα της δεύτερης περιόδου, από πλευράς Μπακς και χωρίς να χάσει τον έλεγχο της κατάστασης έφτασε στο μπρέικ με εμφατικό τρόπο.

Οι «Κέλτες» έκαναν το 1-0, σε μια βραδιά που ξεχώρισαν οι Κάιρι Ίρβινγκ (26 πόντοι, 10 ασίστ) και Αλ Χόρφορντ (20 πόντοι, 11 ριμπάουντ και εξαιρετική άμυνα πάνω στον Γιάννη Αντετοκούνμπο. Την ίδια στιγμή ο Αντετοκούνμπο είχε «εγκλωβιστεί» στην άμυνα των Σέλτικς, η οποία δεν του επέτρεψε να δράσει όπως εκείνος ξέρει. Παρ’ όλα αυτά, ο «Greek Freak» μέτρησε 22 πόντους (με 7/21 σουτ) και 8 ριμπάουντ.

Οι παίκτες του Μπραντ Στίβενς ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερο στο παρκέ και κατάφεραν να βρουν λύσεις με Ίρβινγκ και Χόρφορντ. Κι όλα αυτά με την άμυνα πάνω στον Γιάννη Αντετοκούνμπο να είναι άκρως αποτελεσματική και να κρατάει τον «Greek Freak» μακριά από το καλάθι των Σέλτικς. Κάπως έτσι η πρώτη περίοδος έκλεισε με τους Σέλτικς στο +9 (17-26).

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Χέιγουορντ φώναξε παρών και με τον Μπέινς να σκοράρει από την περιφέρεια η διαφορά αυξήθηκε (25-40). Οι Μπακς αντέδρασαν και βρήκαν λύσεις μέσα από τα τρίποντα. Μίροτιτς, Μίτλεντον και Ιλιασόβα ανέλαβαν δράση και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (46-44). Όχι για πολύ όμως, καθώς ο Μπράουν σκόραρε ξανά για τους Σέλτικς, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με προβάδισμα 2 πόντων για το 50-52.

Κυρίαρχου και στην τρίτη περίοδο ήταν οι παίκτες του Μπραντ Στίβενς. Ο Αλ Χόρφορντ ήταν αποτελεσματικός στην επίθεση, ενώ και στο αμυντικό κομμάτι είχε καταφέρει να περιορίσει σημαντικά τη δράση του Γιάννη Αντετοκούνμπο. Οι Μπακς από ένα σημείο και μετά είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι Σέλτικς και έφεραν τη διαφορά ως και τους 21 πόντους (86-65, 1 λεπτό πριν από το τέλος του δεκαλέπτου). Οι Μπακςε προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η διαφορά έμεινε σε υψηλά επίπεδα για το 71-88.

Οι Μπακς προσπαθούσαν να μαζέψουν τη διαφορά, με τα τρίποντα, όμως οι Σέλτικς έμειναν πιστοί στο πλάνο τους και δεν άφησαν τους παίκτες του Μπουντενχόλζερ να πλησιάσουν. Ίρβινγκ και Μπράουν έδωσαν λύσεις και η διαφορά ξεπέρασε ακόμα και τους 20 πόντους (84-106), με τους Σέλτικς να... καθαρίζουν το παιχνίδι. Μέχρι το φινάλε του αγώνα δεν άλλαξαν τα πράγματα, με τους «Κέλτες» να φτάνουν στο μπρέικ.