Στους τελικούς με «σκούπα» οι Γουόριορς (video)

Οι Ουόριορς επικράτησαν με 119-117 στην παράταση των Μπλέιζερς με 119-117 και τους... σκούπισαν, παίρνοντας πρόκριση για τους τελικούς του ΝΒΑ. Εκπληκτικοί Κάρι (37π., 13 ριμπ, 11ασ.) και Γκριν (18π., 14ριμπ., 11ασ.).

Στους τελικούς του ΝΒΑ προκρίθηκαν οι Ουόριορς, αφού νίκησαν με 119-117 μέσα στο Πόρτλαντ τους Μπλέιζερς στην παράταση και τους... σκούπισαν με 4-0.

Εκπληκτικό ματς από τον Κάρι (37π., 13 ριμπ, 11ασ.) και τον Γκριν (18π., 14ριμπ., 11ασ.). Στους 17 σταμάτησε ο Τόμπσον, ενώ 12 με 14 ριμπάουντ είχε ο Λούνεϊ.

Στον αντίποδα 30 (ρεκόρ καριέρας) με 12 ριμπάουντ είχε ο εκπληκτικός Λέοναρντ, 28 με 12 ασίστ ο Λίλαρντ και 26 με 7 ασίστ ο ΜακΚόλουμ.

O Λέοναρντ έκανε εξαιρετικό πρώτο 12λεπτο, αφού πέτυχε 14 πόντους, με τους Μπλέιζερς να είναι μόλις ένα πόντο πίσω από τους Ουόριορς (36-35).

Οι Μπλέιζερς συνέχισαν να δημιουργούν προβλήματα στους πρωταθλητές και πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 69-65. Ο Λέοναρντ έκανε το ματς της ζωής του με 25 με 5/6 τρίποντα.

Το Πορτλαντ πάτησε... γκάζι στο 3ο δωδεκάλεπτο και με τους ΜακΚόλουμ και Λίλαρντ να ζεσταίνονται, και η διαφορά πήγε στο +8 (87-95).

Oι πολεμιστές για 3ο σερί ματς επέστρεψε και με τον φοβερό Κάρι ισοφάρισε σε 104-104.

O Λίλαρντ πήρε την ευθύνη στην τελευταία φάση της κανονικής περιόδου, αλλά δεν βρήκε στόχο, το 111-111 έμεινε και έτσι πήγαμε σε παράταση

Στα 39 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο Γκριν με τρίποντο έκανε το 119-115. Ο Λίλαρντ μείωσε σε 119-117, αλλά αστόχησε για τρεις στο τέλος και έτσι οι Ουόριορς σκούπισαν τους αντιπάλους τους. Τρία λεπτά πριν το τέλος της 3ης περιόδου, οι πολεμιστές έχαναν για 15 πόντους.

Είναι πρωταθλητές στη Δύση και πλέον ψάχνουν την 3η σερί κούπα τους στο ΝΒΑ και την 4η τα τελευταία 5 χρόνια!

Τα δωδεκάλεπτα: 35-36, 69-65, 95-87, 111-111, 117-119 (παρ.)

Golden State Warriors vs Portland Trail Blazers - Game 4 - Full Game Highlights | 2019 NBA Playoffs

Aπό: gazzetta.gr