Μεγάλη νίκη με επική ανατροπή!

Οι Λος Άντζελες Λέικερς έβγαλαν μέταλλο στην έδρα των Ντάλας Μάβερικς και πήραν το... θρίλερ επικρατώντας 111-108, με επικό comeback από το -27!

Οι Μάβερικς έκαναν... περίπατο στο πρώτο δωδεκάλεπτο, όπου προηγήθηκαν με 28-16, ενώ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στη δεύτερη περίοδο κλείνοντας το ημίχρονο στο +14 (61-47), έχοντας προηγηθεί ακόμη και με 27 πόντους διαφορά!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο οι Λέικερς παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι, πήραν πολύτιμες βοήθειες στην άμυνα από τον Τζάρεντ Βάντερμπιλτ και άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά (81-78 στη λήξη της τρίτης περιόδο).

Η αντεπίθεση των Λέικερς συνεχίστηκε και στο τέταρτο δωδεκάλεπτο, όπου κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα και «σφράγισαν» τη νίκη τους με εκπληκτική άμυνα του Βάντερμπιλτ πάνω στον Κάιρι Ίρβινγκ.

Ο Άντονι Ντέιβις με 30 πόντους, 15 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους Λέικερς, με τον Λεμπρόν Τζέιμς να ακολουθεί με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ x-factor για την ομάδα του Ντάρβιν Χαμ ήταν ο Τζάρεντ Βάντερμπιλτ με 15 πόντους, 17 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Για τους Μάβερικς ξεχώρισε ο Λούκα Ντόντστιτς που είχε 26 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Κάιρι Ίρβινγκ να ακολουθεί με 21 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Πηγή: sdna.gr