Ηγέτης Τέιτουμ και απάντηση από τους Σέλτικς

Με τον Τζέισον Τέιτουμ να πετυχαίνει 34 πόντους οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν με 116-99 των Μαϊάμι Χιτ στο 4ο παιχνίδι, απέφυγαν τη σκούπα και έστειλαν τη σειρά πίσω στη Βοστώνη.

Μετά από τρεις τραγικές εμφανίσεις και με την πλάτη στον τοίχο, οι Μπόστον Σέλτικς έβγαλαν σπουδαία αντίδραση μέσα στην έδρα των Μαϊάμι Χιτ, απέφυγαν τη σκούπα και στέλνουν πλέον τη σειρά στη Βοστώνη.

Οι «Κέλτες» έπαιζαν τη σεζόν κόντρα στου Χιτ έχοντας βρεθεί με 3-0 πίσω, μετά από συνεχόμενες κακές εμφανίσεις. Παρά το κλειστό πρώτο μέρος όπου οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ματς (50-56), οι Σέλτικς μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και με 18-5 στα πρώτα πέντε λεπτά του Q3, η ομάδα του Μαζούλα πήρε σαφές προβάδισμα με 71-63.

Παρά την τρομερή προσπάθεια του Μπάτλερ (29π.) ο Αμερικάνος ήταν... μόνος του και έτσι παρά τους 17π. του Βίνσεντ και τους 16 του Μάρτιν οι Χιτ γνώρισαν την ήττα με 116-99 και πλέον έχουν ακόμα δύο match ball για να βρεθούν στους τελικούς του NBA.