Απίστευτο: Mε buzzer beater πιο κοντά στο θαύμα οι Σέλτικς!

Πιστεύετε στα θαύματα; Οι Σέλτικς σίγουρα πιστεύουν! Σε ένα τρελό Game 6, οι Σέλτικς είδαν τους Χιτ να επιστρέφουν από το -10 στο τελευταίο τετράλεπτο, αλλά στο φινάλε ο Ντέρικ Γουάιτ με buzzer-beater φόλοου έπειτα από άστοχο σουτ του Μάρκους Σμαρτ έδωσε την νίκη με 103-104 στην ομάδα του, με τους Κέλτες να ισοφαρίζουν σε 3-3 την σειρά! Το Game 7 θα γίνει στην Βοστώνη, χαράματα Τρίτης (30/5, 03:30).

Υπενθυμίζεται ότι πριν από μερικές ημέρες το σκορ ήταν 3-0 για τους Χιτ, ενώ το ρεκόρ ομάδων που βρέθηκαν πίσω με 3-0 είναι... 0-150! Η Βοστώνη όμως απέχει πλέον 48 λεπτά από το να γράψει ιστορία, ενώ το Μαϊάμι απέχει 48 λεπτά από το να πάθει ένα ιστορικό φιάσκο.

Ο Τζέισον Τέιτουμ με 31 πόντους και 12 ριμπάουντ ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σέλτικς, με τον Τζέιλεν Μπράουν να προσθέτει 26 πόντους και τον Σμαρτ 21 πόντους.

Για τους Χιτ, ο Τζίμι Μπάτλερ είχε 24 πόντους (αλλά 5/21 σουτ) και 11 ριμπάουντ, ο Κέιλεμπ Μάρτιν 21 πόντους και 15 ριμπάουντ και ο Γκέιμπ Βίνσεντ 15 πόντους (αλλά 6/18 σουτ), ενώ ο Μπαμ Αντεμπάγιο έμεινε στους 11 πόντους με 4/16 σουτ και 13 ριμπάουντ.

Όσο για το ματς, αυτό ήταν το πλέον περίεργο - και συγκλονιστικό - σε εξέλιξη. Οι Σέλτικς είχαν σταθερά το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα και έφτασαν ακόμα και στο +13 στην τρίτη περίοδο (65-78). Το Μαϊάμι όμως έδειξε - ξανά - τα δόντια του και με αντεπίθεση διαρκείας πέρασε μπροστά με 83-82 στο 40', κάνοντας ντέρμπι το ματς. Το παιχνίδι όμως είχε αρκετό δρόμο.

Οι Σέλτικς πάτησαν ξανά το γκάζι και ξέφυγαν με 88-98 με 4 λεπτά και 13 δευτερόλεπτα να μένουν για το τέλος. Το Game 6 φαινόταν να κρίνεται, αλλά οι Χιτ απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 15-4, περνώντας μπροστά με 103-102 χάρη σε 3 βολές του Τζίμι Μπάτλερ με 3 δευτερόλεπτα να μένουν για το φινάλε. Την τελευταία επίθεση όμως την είχαν οι Σέλτικς, με τον Γουάιτ να λυτρώνει την ομάδα του με το νικητήριο φόλοου έπειτα από το άστοχο σουτ του Σμαρτ.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-34, 53-57, 72-79, 103-104

ΧΙΤ: Μπάτλερ 24 (2 τρίποντα, 5/21 σουτ, 11 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μάρτιν 21 (4/8 τρίποντα, 14 ριμπάουντ), Αντεμπάγιο 11 (4/16 σουτ, 13 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Βίνσεντ 15 (6/18 σουτ, 3/6 τρίποντα), Στρους 10 (2/5 τρίποντα), Ρόμπινσον 13 (3/6 τρίποντα), Ζέλερ 1, Λάουρι 8

ΣΕΛΤΙΚΣ: Τέιτουμ 31 (8/22 σουτ, 0/8 τρίποντα, 15/15 βολές, 12 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χόρφορντ 4 (7 ριμπάουντ), Σμαρτ 21 (4/11 τρίποντα), Γουάιτ 11 (3/7 τρίποντα, 6 ασίστ), Μπράουν 26 (10 ριμπάουντ), Γ. Γουίλιαμς 1, Χάουζερ, Ρ. Γουίλιαμς 10 (7 ριμπάουντ)

Πηγή: sport24.gr