Ματσάρα με τους Κινγκς, στα... χαμηλά ο Βεζένκοφ

Με απίθανο buzzer beater του Κλέι Τόμπσον στην εκπνοή οι Γκόλντεν Στέιτ Ουόριορς πήραν την ματσάρα κόντρα στους Σακραμέντο Κινγκ με 102-101.

Οι δύο ομάδες πρόσφεραν απλόχερα θέαμα, μοιράστηκαν από δύο καλά δωδεκάλεπτα, με την αναμέτρηση να κρίνεται στην κόψη του ξυραφιού, αφού στα 0,2'' πριν την λήξη ο Κλέι Τόμπσον με κρύο αίμα σημείωσε το νικητήριο καλάθι.

Το ματς ήταν από το ξεκίνημά του ντέρμπι με τους Κινγκς να κλείνουν το πρώτο δωδεκάλεπτο προηγούμενοι με 28-31, όμως στη δεύτερη περίοδο οι Ουόριορς απάντησαν και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 56-55.

Στο τρίτο δωδεκάλεπτο ήταν η σειρά των Κινγκς να ανακτήσουν τα ηνία και με επί μέρους 18-24 πήραν προβάδισμα πέντε πόντων (74-79), για να φτάσουμε στη τέταρτη περίοδο που εξελίχθηκε σε θρίλερ.

Στο 1:12 πριν την λήξη ο Σαμπόνις με 2/2 βολές έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στους Κινγκς (96-99), με τους Ουόριορς να απαντούν με Γκάρι Πέιτον και Στεφ Κάρι παίρνοντας ξανά το προβάδισμα.

Στα 16'' ο Σαμπόνις με δύσκολη προσπάθεια έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Κινγκς, όμως οι Ουόριορς δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, με τον Κλέι Τόμπσον 0,2'' πριν την λήξη να σημειώνει ένα απίθανο buzzer beater, δίνοντας τη νίκη στους «Πολεμιστές».

Ο Στεφ Κάρι με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους Ουόριορς, με τον Σαμπόνις να ξεχωρίζει για τους Κινγκς με 23 πόντους, 11 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ ο Σάσα Βεζένκοφ σε 17 λεπτά είχε 2 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Πηγή: sdna.gr