Με 35αρα του... MVP Γιάννη οι Μπακς έφυγαν για Λας Βέγκας και ημιτελικό!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε ακόμη μια εμφάνιση για MVP, «εκτέλεσε» με 35 πόντους τους Νικς και οδήγησε τους Μπακς στη νίκη με 146-122, πανηγυρίζοντας την πρόκριση στο Final 4 του in-season tournament.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ ήταν συγκλονιστικός, αφού 34 λεπτά συμμετοχής άγγιξε το triple double, έχοντας 35 πόντους, 8 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα με 14/21 δίποντα, 1/1 τρίποντα και 4/9 βολές.

Πολύ καλό ματς για τα «Ελάφια» έκανε και ο Ντάμιαν Λίλαρντ που είχε 28 πόντους, 3 ριμπάουντ και 7 ασίστ, με τον Μαλίκ Μπίσλι να σημειώνει 6/10 τρίποντα έχοντας 18 πόντους και τρία ριμπάουντ.

To ματς

Το πρώτο δωδεκάλεπτο ήταν ανταγωνιστικό, με τους Νικς να βρίσκουν απαντήσεις στο επιθετικό κρεσέντο των Μπακς, με τα «Ελάφια» να έχουν διαφορά δύο πόντων (37-35), με το ντέρμπι να συνεχίζεται και στη δεύτερη περίοδο, όπου οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους (75-72).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Μπακς αποφάσισαν να πατήσουν... γκάζι και με επί μέρους 37-24 στην τρίτη περίοδο, έβαλαν γερές βάσεις για τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά του Final Four του in-season tournament, με τα «Ελάφια» να συνεχίζουν την κυριαρχία τους και στο τέταρτο δωδεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην πρόκρισή τους «διαλύοντας» τους Νικς που κατέρρευσαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Μπακς να κλείνουν πλέον ραντεβού με τους Πέισερς στην αναμέτρηση που θα διεξαχθεί τα ξημερώματα τις Παρασκευής με φόντο την πρόκριση στον τελικό.

Ο Τζούλιους Ραντλ έκανε συγκλονιστική εμφάνιση για τους Νικς ολοκληρώνοντας την αναμέτρηση με 41 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ, με τον Τζέιλεν Μπράνσον να ακολουθεί με 24 πόντους, 3 ριμπάουντ και 6 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 37-35, 75-72, 112-96, 146-122