Ο Γιάννης κράτησε «ζωντανούς» τους Μπακς και ο Λίλαρντ «τελείωσε» τους Κινγκς!

Απίστευτη ματσάρα στο Fiserv Forum με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει triple double, τον Ντάμιαν Λίλαρντ να σημειώνει απίθανο buzer beater στην παράταση και τους Μπακς να «λυγίζουν» τους Κινγκς με 143-142. Πήρε χρόνο συμμετοχής ο Βεζένκοφ.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο σε ακόμη μια εμφάνιση για... MVP, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση έχοντας 27 πόντους, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 40 λεπτά συμμετοχής, με 9/13 δίποντα, 7/12 βολές.

Aπό την άλλη πλευρά ο Σάσα Βεζένκοφ αγωνίστηκε για 6 λεπτά, έχοντας 4 πόντους και 1 ριμπάουντ με 2/2 δίποντα και 0/2 τρίποντα, όμως η εξέλιξη του αγώνα οδήγησε τους Κινγκς σε περιορισμένο ροτέισον.

Το ματς

Οι Κινγκς μπήκαν καλύτερα στο πρώτο δωδεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 32-37, όμως οι Μπακς έβγαλαν αντίδραση στη δεύτερη περίοδο και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 68-66.

Οι Μπακς συνέχισαν να είναι ανώτεροι και στο τρίτο δωδεκάλεπτο, αφού με επί μέρους 27-25, αύξησαν την διαφορά τους στους τέσσερις πόντους (95-91), με τους Κινγκς να μένουν, ωστόσο «ζωντανοί» στη διεκδίκηση της νίκης.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου ο προπονητής των «Βασιλιάδων», Μάικ Μπράουν ξέφυγε αφού όρμηξε σε έναν από τους διαιτητές της αναμέτρησης, με αποτέλεσμα να αποβληθεί!

Ξέφυγε ο Μπράουν, επανήλθαν οι Κινγκς

Η αποβολή του coach των Κινγκς φαίνεται ότι επηρέασε περισσότερο τους Μπακς, που στα τελευταία λεπτά «έχασαν» το καθαρό μυαλό που είχαν δίνοντας το δικαίωμα στους φιλοξενούμενοι να παραμείνουν κοντά στο σκορ.

Στο τελευταίο λεπτό, μάλιστα το ματς εξελίχθηκε στο απόλυτο θρίλερ, αφού οι Κινγκς επέλεξαν να στέλνουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο στην γραμμή των βολών, με τον Έλληνα σούπερ σταρ να είναι εύστοχος στο πρώτο σετ.

Στο δεύτερο όμως και με το σκορ στο 127-126 είχε 1/2 βολές, με τον ΝτεΆρον Φοξ στο 1'' πριν την λήξη να ισοφαρίζει σε 128-128, στέλνοντας το ματς στην παράταση, αφού η άμυνα των Μπακς μάρκαρε με τα... μάτια!

Ο Λίλαρντ έδειξε το ρολόι του...

Στο ξεκίνημα της παράτασης οι Κινγκς έχοντας την ψυχολογία από την ισοφάριση, έτρεξαν σερί 6-0 (128-134), με τους Μπακς να απαντούν με τρίποντα από Λίλαρντ και Κόνατον για το 134-134.

Στο τελευταίο λεπτό έγιναν αδιανόητα πράγματα, αφού ο Ερτέρ και Μονκ έδωσαν προβάδισμα στους Κινγκς με τέσσερις πόντους (137-141), όμως ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με την 10η ασίστ του βρήκε τον Λόπεζ που με τρίποντο έφερε την διαφορά στον πόντο (140-141).

Στα 6'' πριν την λήξη οι Μπακς έκαναν φάουλ στον Φοξ, όμως ο ηγέτης των Κινγκς είχε 1/2 βολές, με τον Ντάμιαν Λίλαρντ να παίρνει πάνω του την τελευταία επίθεση των «Ελαφιών» και με απίθανο τρίποντο στην εκπνοή να γράφει το τελικό 143-142!

O «Dame» με την τρίποντη «βόμβα» του έγινε και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 29 πόντους, έχοντας ακόμη 4 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ενώ για τους Κινγκς ξεχώρισε ο Ντομάντας Σαμπόνις που είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ και 15 ασίστ!

Τα δωδεκάλεπτα: 32-37, 68-66, 95-91, 128-128, 143-142 (παρ.)