Ποιος χρειάζεται τον Λέοναρντ; Οι Κλίπερς άνετα τους Μάβερικς και… 1-0

Η απουσία του Κογουάι Λέοναρντ δεν επηρέασε στο ελάχιστο τους Κλίπερς που νίκησαν εύκολα με 109-97 τους Μάβερικς στο LA και… άνοιξαν το σκορ στη σειρά του πρώτου γύρου των playoffs της Δύσης στο ΝΒΑ.

Ο Τζέιμς Χάρντεν με 28 πόντους και 8 ασίστ ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, ενώ ο Πολ Τζορτζ πρόσθεσε 22 και ο Ίβιτσα Ζούμπατς 20 πόντους και 15 ριμπάουντ, με τους γηπεδούχους να έχουν 18/36 τρίποντα. Ο Λούκα Ντόντσιτς με 33 και ο Κάιρι Ίρβινγκ με 31 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ των «Μαβς», ωστόσο δεν είχαν-ειδικά στο πρώτο ημίχρονο-την απαιτούμενη εμφάνιση.

Η ομάδα του Τάιρον Λου κυριάρχησε από το ξεκίνημα και καθοδηγούμενη από έναν φοβερό Τζέιμς Χάρντεν που είχε 20 πόντους στο ημίχρονο πήγε στα αποδυτήρια με 56-30. Στο ίδιο διάστημα ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 11 πόντους αλλά με μόλις 4/13 σουτ (1/7 τρίποντα), ενώ όλο το Ντάλας είχε 2/18 τρίποντα.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν μόνο στην τέταρτη περίοδο, πλησιάζοντας στους 14 (102-88) τριάμισι λεπτά πριν το τέλος, αλλά ήταν αργά.

Το δεύτερο παιχνίδι της σειράς θα γίνει τα ξημερώματα της Τετάρτης (5:00) και πάλι στο Λος Άντζελες.

Δωδεκάλεπτα: 34-22, 56-30, 87-64, 109-97

Πηγή: sport-fm.gr