Οι Θάντερ άλωσαν το Ντάλας και ισοφάρισαν σε 2-2

Οι Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ έβγαλαν αντίδραση «έσβησαν» το break των Ντάλας Μάβερικς, επικράτησαν με 96-100 και ισοφάρισαν την σειρά σε 2-2.

Οι Μάβερικς μπήκαν με το πόδι πατημένο στο... γκάζι και προηγήθηκαν με 30-20 στην λήξη του πρώτου δωδεκαλέπτου, ενώ πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο έχοντας πάρει προβάδισμα 11 πόντων (54-43).

Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο οι Θάντερ έβγαλαν αντίδραση και με επί μέρους 15-22 στο τρίτο δωδεκάλεπτο μείωσαν την διαφορά στους τέσσερις πόντους (69-65), μετατρέποντας την τέταρτη περίοδο σε θρίλερ.

Οι φιλοξενούμενοι, μάλιστα στα 4:43 πριν την λήξη κατάφεραν να μειώσουν στο καλάθι με δίποντο του Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ (86-84), με τον Καναδό γκαρντ να «χτυπάει» ξανά, ισοφαρίζοντας σε 86-86!

Οι Μάβερικς μετά την ισοφάριση, έπαθαν μπλακ άουτ στην επίθεση και ο Τσετ Χόλμγκρεν με τρίποντη «βόμβα», έδωσε το προβάδισμα στους Θάντερ με 86-89, με τα τελευταία λεπτά να εξελίσσονται σε θρίλερ.

Προβεβλημένοι σύνδεσμοιΗ Super League παίζει στη Stoiximan με αμέτρητες επιλογές, 0% γκανιότα*, bet builder και ενισχυμένες αποδόσεις! *Όροι & προϋποθέσεις

Στα 1:07 πριν την λήξη ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ έβγαλε τρομερή άμυνα, πάσαρε στον Τζέιλεν Ουίλιαμς, που με λέι απ έδωσε στους Θάντερ προβάδισμα πέντε πόντων (91-96), με τον Ντέρεκ Λάιβλι με 1/2 βολές να μειώνει στους τέσσερις.

Ο Ντέρικ Τζόουνς Τζούνιορ με κάρφωμα στα 34'' μείωσε στο καλάθι (94-96), με τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να αστοχεί στα 12.3'', δίνοντας την ευκαιρία στους Μάβερικς για μια τελευταία επίθεση, με τον Τζέισον Κιντ να καλεί τάιμ άουτ για την οργάνωσή της.

Φινάλε θρίλερ

Η μπάλα όπως ήταν φυσικό έφτασε στον Λούκα Ντόντσιτς που κέρδισε το φάουλ και πήγε στην γραμμή των βολών στα 10.1'' με τον Ντόντσιτς να αστοχεί στην πρώτη του βολή, βάζοντας την δεύτερη για να μειώσει σε 96-95.

Οι Θάντερ είχαν 10.1'' για να εκδηλώσουν την επίθεσή τους, με τον Τσετ Χόλμγκρεν να πηγαίνει στην γραμμή των βολών και με 2/2 να δίνει... αέρα τριών πόντων στους Θάντερ (98-95).

Ο Πι Τζέι Ουάσινγκτον πήγε στην γραμμή των βολών στην συνέχεια, ωστόσο με 1/2 βολές μείωσε σε 98-96, με τους Θάντερ να έχουν 3.2'' για την εκδήλωση της επίθεσής τους, με τους Μάβερικς να στέλνουν στην γραμμή των βολών τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ.

Ο Καναδός γκαρντ με 2/2 βολές «κλείδωσε» τη νίκη για τους Θάντερ, που έφυγαν αλώβητοι από το Τέξας και πλέον η σειρά θα μεταφερθεί στην Οκλαχόμα με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο νίκες.

Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ με 34 πόντους, 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ, ενώ για τους Μάβερικς ξεχώρισε ο Λούκα Ντόντσιτς με 18 πόντους, 11 ριμπάουντ και 10 ασίστ.