«Ατσάλινος» Προμηθέας ξανά στον τελικό!

Διά πυρός και… σιδήρου ο Προμηθέας κατέβαλε την αντίσταση του μαχητικού ΠΑΟΚ και νικώντας τον στην παράταση 76-69, έκλεισε θέση στον τελικό του Κυπέλλου για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά!

Κατάθεση ψυχής από τον «Δικέφαλο του Βορρά», ο οποίος βρέθηκε πίσω με διψήφια διαφορά στην κανονική διάρκεια, αλλά με πρωταγωνιστές τους Γκρίφιν και Λοβ κατάφερε να στείλει το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο (60-60).

Εκεί, η ομάδα του Γιατρά έπαιξε τρομερή άμυνα και με κρίσιμα καλάθια –ειδικά- του Δημήτρη Αγραβάνη έκανε ένα κομβικό σερί 12-0 που του έδωσε τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ των Πατρινών, ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 24 πόντους, αλλά ήταν και εκείνος που αστόχησε στο τέλος της κανονικής διάρκειας για να δώσει το ροζ φύλλο στην ομάδα του.

Από την ομάδα του Λυκογιάννη, ξεχώρισαν οι Γκρίφιν και Λοβ με 21π. και 20π. αντίστοιχα.

Το ματς
Νευρικότητα και λάθη στα πρώτα πέντε λεπτά του παιχνιδιού και από τις δύο ομάδες, οι οποίες ήταν κοντά (8-6). Στη συνέχεια, οι Πατρινοί έγιναν πιο πιεστικοί στην άμυνα και διασφαλίζοντας τα ριμπάουντ έτρεξαν στο ανοικτό γήπεδο με Χριστοδούλου και Έβανς και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +7 (11-18).

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι επέμεναν άστοχα έξω από τα 6,75μ., με τους Τέρνερ και Κονατέ από την άλλη να φέρνουν τους γηπεδούχους στον πόντο (22-23), στα μισά. Η αντίδραση του Προμηθέα ήρθε με τους Γιαννόπουλο και Φορντ, οι οποίοι έβαλαν τα σουτ από την περιφέρεια για το +9 (24-33), στο 18’. Ωστόσο, στα τελευταία δύο λεπτά οι Γκρίφιν και Λοβ δεν άφησαν να ξεφύγει το παιχνίδι, διαμορφώνοντας το 29-35 του πρώτου ημιχρόνου.

Έπειτα από ένα… στείρο δίλεπτο στην αρχή του δεύτερου μέρους και από τους δύο, ο Τζέριαν Γκραντ έστειλε τον Προμηθέα ξανά στο +9 (29-38). Ο ΠΑΟΚ συνέχισε τη σφιχτή του άμυνα και βρίσκοντας εκείνος λύσεις στην επίθεση, πλησίασε με τον Λοβ στο -3 (36-39), στο 26’. Όμως, εκεί ήρθε από τον πάγκο «ζεστός» ο Τζέριαν Γκραντ, με τους Πατρινούς να κάνουν σερί 8-0, για το +10 (36-46), στο 29’. Στο τελευταίο λεπτό της τρίτης περιόδου, οι παίκτες του Λυκογιάννη έκαναν το 4-0 και μείωσαν στο -6 (40-46).

Με την ίδια… φόρα μπήκε ο ΠΑΟΚ στο τέταρτο δεκάλεπτο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκρίφιν έκανε ένα επιμέρους σκορ 10-2 να περάσει μπροστά (50-48), στο 32’. Η απάντηση του Προμηθέα ήταν απανωτές άμυνες και με τον Τζέριαν Γκραντ πήγε στο +5 (51-56), στο 35’. Όμως, ήρθε και νέα αντίδραση από τον «Δικέφαλο του Βορρά», όπου ξανά με τον Γκρίφιν ισοφάρισε (58-58), στο 38’. Ο Τζέριαν Γκραντ έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στους Πατρινούς, με τον Γκρίφιν να ισοφαρίζει σε 60-60, στα 26’’ και με τον Αμερικανό να αστοχεί στο τέλος, το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Με Μπιτς και Λοβ ο ΠΑΟΚ μπήκε με ένα 4-0 στο έξτρα πεντάλεπτο, αλλά ο Προμηθέας απάντησε αμέσως. Με τρομερές άμυνες και μεγάλα τρίποντα του Δ. Αγραβάνη έκανε ένα 12-0 (64-72), μέχρι το 44’. Εκεί ουσιαστικά κλείδωσε η ομάδα της Πάτρας τη νίκη, που ήρθε με το τελικό 76-69.

Έκανε τη διαφορά: Οι Τζέριαν Γκραντ και Δημήτρης Αγραβάνης. Ο Αμερικανός ήταν η πιο αξιόπιστη επιθετική λύση για την ομάδα της Πάτρας, με τον Έλληνα φόργουορντ να πετυχαίνει τα κρίσιμα καλάθια στο έξτρα πεντάλεπτο.

Για… πάγκο: Ο Ίαν Μίλερ. Αρνητικότατος στα 10:53’’ που αγωνίστηκε, καθώς δεν ήταν μόνο οι 0/2 βολές και τα 0/2 σουτ, αλλά με τα λάθη του έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Η στιγμή του ματς: Ένα τρομερό υπό πίεση τρίποντο με ταμπλό του Δημήτρη Αγραβάνη που έκανε το 64-70 στο 1:51’’ πριν τη λήξη της παράτασης, που έκοψε τελείως τα… φτερά των γηπεδούχων.

Το στατιστικό του αγώνα: Τα 39 ριμπάουντ του Προμηθέα και τα 35 του ΠΑΟΚ, που είναι ενδεικτικά της αστοχίας που είχαν οι δύο ομάδες στο ματς.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 29-35, 40-46, 60-60 κ.δ., 69-76 παρ.

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Μπιτς 5 (1), Κονατέ 6, Λοβ 20 (2), Γκρίφιν 21 (3), Τσαλμπούρης 2, Μαργαρίτης, Κακλαμανάκης 4, Καμπερίδης 6, Παπαντωνίου, Τέρνερ 5.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Αγκμπελίζ 6, Τζεράι Γκραντ 6 (10ριμπ.), Λούντζης 5, Έβανς 6, Δ. Αγραβάνης 9 (2), Φορντ 8 (2), Χριστοδούλου 6, Τζέριαν Γκραντ 24 (2), Αθηναίου 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Μίλερ.