Οδοστρωτήρας Γιάννης, παρέσυρε τους Ισπανούς!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έδωσε μοναδική παράσταση κόντρα στην Ισπανία, κάνοντας ατομικό ρεκόρ πόντων (31) με την Εθνική Ελλάδας που επικράτησε με 86-70 και έδειξε πως βρίσκεται στον σωστό δρόμο πριν από τα «παράθυρα» και το EuroBasket.

Η Εθνική ομάδα έκανε τους Έλληνες φιλάθλους που γέμισαν το ΟΑΚΑ και όσους την παρακολούθησαν να χαμογελούν, βγάζοντας τρομερό πάθος, ενέργεια και θέληση απέναντι στην Ισπανία, επικρατώντας με σκορ 86-70 στο πρώτο φιλικό πριν από τους αγώνες με το Βέλγιο και τη Σερβία στα «παράθυρα» και φυσικά, το μεγάλο ραντεβού του EuroBasket.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο άκουσε ξανά το σύνθημα «MVP-MVP», αυτή τη φορά από τους Έλληνες που βρέθηκαν στις εξέδρες, ξεσηκώνοντας το ΟΑΚΑ με ένα μυθικό alley-oop κάρφωμα στην τέταρτη περίοδο και τελειώνοντας το ματς με 31 πόντους (ρεκόρ με την Εθνική), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και μόλις 2 λάθη στα 20:33 που έμεινε στο παρκέ! Με εξαίρεση ένα πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο, η Ελλάδα ήταν το απόλυτο αφεντικό στο ματς, φτάνοντας στην εύκολη νίκη.