Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη της δεκαετίας και... 2-2!

Ανατροπή από -18 και μάλιστα στον τελικό! Ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη της δεκαετίας, γύρισε από την κόλαση και με 2-2 πάει στο ΣΕΦ για τον τίτλο (76-73).

Ο δεύτερος τελικός στο κλειστό «Π.Γιαννακόπουλος» δεν είχε καμία σχέση με την αναμέτρηση του ΣΕΦ, την περασμένη Πέμπτη. Ο Παναθηναϊκός έκανε κατάθεση ψυχής στο δεύτερο μέρος και με την άμυνα ζώνης που αποδιοργάνωσε την επίθεση του Ολυμπιακό και εξουδετέρωσε σημαντικά επιθετικά όπλα, όπως την Σταμολάμπρου και την Κόστοβιτς, κατάφερε να ανατρέψει το 33-51 του πρώτου μέρους και να πάρει μια σπουδαία νίκη, ισοφαρίζοντας τη σειρά των τελικών σε 1-1.

Το «τριφύλλι» ροκάνισε σταδιακά τη διαφορά, με την Κόλμπι Μόργκαν να βγαίνει μπροστά στο τρίτο δεκάλεπτο κα να δίνει πολλές λύσεις στην επίθεση. Στην τέταρτη περίοδο Χατζηνικολάου και Ριντ σκόραραν σε κρίσιμα σημεία του αγώνα και έφεραν την ολική ανατροπή για το «τριφύλλι» που σε κρίσιμο σημείο του αγώνα βρέθηκε στο +3 (74-71, 1'40'' για το τέλος).

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73.

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sdna.gr