Έγραψε ιστορία το Λαύριο και πήγε στους τελικούς!

Η σεζόν όνειρο του Λαυρίου θα ολοκληρωθεί στους τελικούς της Stoiximan Basket League. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε σε ακόμα έναν συγκλονιστικό ημιτελικό 81-74 του Προμηθέα και μετά από την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία του στα ημιτελικά, θα βρεθεί στους τελικούς απέναντι στον Παναθηναϊκό. Συγκλονιστική επιστροφή από το 0-2 για τους Λαυριώτες για το τελικό 3-2 στη σειρά.

Το ματς

Το παιχνίδι ήταν φοβερά ανταγωνιστικό από την αρχή, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια στην πρώτη περίοδο πέντε φορές. Ο Προμηθέας προηγήθηκε στα μισά της περιόδου 12-10 χάρη σε οκτώ πόντους του Δημήτρη Αγραβάνη, ωστόσο οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 8-0 μέχρι τη λήξη της για το υπέρ τους 18-12.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, το Λαύριο έφτασε στο +9 (21-12) με τρίποντο του Κόζι, αλλά οι Πατρινοί μείωσαν γρήγορα σε 21-19 με ένα δικό τους επιμέρους 7-0. Η ομάδα του Σερέλη είχε την απάντηση για το 26-19 έπειτα από τρίποντο του Σάβατζ, αλλά και πάλι οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στον πόντο (28-27) με τον Κλαβέλ να έχει μπει στην επιθετική εξίσωση. Οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά την υπέρ τους διαφορά στο +5 (34-29), με την ομάδα του Γιατρά να επανέρχεται στο τελευταίο λεπτό στο προβάδισμα μετά από μεγάλο διάστημα (35-36). Τελικά το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με το Λαύριο μπροστά 40-36.

Μετά από δύο λεπτά παιχνιδιού στο δεύτερο ημίχρονο, ο Μάκης Γιατράς αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή και έπειτα από λίγο το Λαύριο έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο προβάδισμα (+11, 49-38) με τρίποντο του Γερομιχαλού. Ωστόσο οι Πατρινοί μάζεψαν πολύ γρήγορα τη διαφορά, χάρη κυρίως σε Αγραβάνη-Κλαβέλ και στο 27’ το παιχνίδι έφτασε στην ισοπαλία (53-53), με την ένταση να έχει ανέβει στο «κόκκινο». Στο τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά στον πόντο (59-58), με τα πάντα να κρέμονται σε μια λεπτή κλωστή.

Στην τελευταία περίοδο οι δυο ομάδες ήταν πολύ νευρικές στο ξεκίνημα, ωστόσο μετά την αποβολή με 5 φάουλ του Δ.Αγραβάνη, το Λαύριο έφτασε στο +10 (72-62), τέσσερα λεπτά πριν το τέλος.

Η τιμή του +10 υπέρ των γηπεδούχων διατηρήθηκε και στα 1’37’’ για το φινάλε (77-67), ωστόσο αλλεπάλληλα λάθη και άστοχες επιθέσεις του Λαυρίου, μαζί με την πίεση του Προμηθέα έφεραν τους Πατρινούς στο -4 (77-73) με 57’’ για τη λήξη. Στα υπόλοιπα δευτερόλεπτα όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μειώσουν περισσότερο τη διαφορά και το ματς έληξε με σκορ 81-74 υπέρ του Λαυρίου.

Πηγή κειμένου και φωτογραφίας: sport-fm.gr