Το Λαύριο... ξαναπροσγείωσε τον υπερόπτη Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός έπαιζε στην… τύχη και το μαγικό Λαύριο τον κέρδισε ξανά, δίκαια και καθαρά (94-89)! Στο 1-1 οι δυο ομάδες, η πίεση στην πλευρά των πράσινων που κατέβηκαν με… υπεροψία απέναντι στην ομάδα-έκπληξη της Α1.

Το Game 2 της σειράς των τελικών ανάμεσα σε Λαύριο και Παναθηναϊκό δεν θύμιζε σε τίποτα τον αγώνα του ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη μπήκε αποφασισμένη από τα πρώτα λεπτά, έβαλε δύσκολα στο «τριφύλλι» και έφτασε να προηγείται ακόμα και με 13 πόντους (23-10) στην πρώτη περίοδο, δείχνοντας εξ αρχής πως το έργο των παικτών του Κάτας μόνο εύκολο δεν θα είναι.

Οι «πράσινοι» ισορρόπησαν την κατάσταση και λίγο έλειψε να φύγουν με τη νίκη από το Λαύριο. Το μεγάλο σουτ του Τάισον Κάρτερ στα 8'' έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (81-81), εκεί όπου οι γηπεδούχοι έλεγξαν το παιχνίδι και κατάφεραν να το κερδίσουν, ισοφαρίζοντας τη σειρά σε 1-1.

Το Λαύριο κατάφερε να αιφνιδιάσει τον Παναθηναϊκό στα πρώτα λεπτά του αγώνα και χάρη σε Κάρτερ και Γερομιχαλό πήρε τα ηνία του αγώνα (12-5, 3'). Μουράτος και Ντέιβις φώναξαν παρών και το Λαύριο ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (18-7, 5'). Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις από τον Μουράτο και η διαφορά έφτασε στο +13 (23-10, 7'). Η αντίδραση του Παναθηναϊκού ήρθε με επί μέρους 5-0 από Χεζόνια και Παπαπέτρου (23-15, 8'). Ο Τάισον Κάρτερ βγήκε μπροστά και η διαφορά παρέμεινε σε διψήφια επίπεδα για το Λαύριο για το 28-18 της πρώτης περιόδου.

Με εντελώς διαφορετικό πρόσωπο μπήκε ο Παναθηναϊκός στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μήτογλου και Κασελάκης ανέλαβαν δράση και η διαφορά μειώθηκε (30-25, 13'). Ο Τι Τζέι Μπρέι με δύο διαδοχικά τρίποντα ανέτρεψε πλήρως το σκηνικό, με το επί μέρους σκορ του Παναθηναϊκού να είναι 2-13 στη δεύτερη περίοδο (30-31, 15'). Το Λαύριο ανέκτησε τα ηνία με τον Ντέιβις (34-33, 16'). Κάρτερ και Κόζι κράτησαν το Λαύριο μπροστά στο σκορ (41-37, 19'). Ο Μπρέι με τρίποντο μείωσε σε 41-40, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού ανέβασε στροφές στο δεύτερο μέρος και χάρη σε Μπρέι, Παπαπέτρου, το προβάδισμα άλλαξε χέρια (43-48, 24'). Το Λαύριο αντέδρασε και με τους Σάβατζ και Κάρτερ να σκοράρουν ισοφάρισε (51-51, 25'). Η αντίδραση του Παναθηναϊκού δεν άργησε να έρθει με επί μέρους 7-0 από Παπαγιάννη, Μποχωρίδη και Ουάιτ (51-58, 28'). Οι παίκτες του Κάτας είχαν βρει ρυθμό και με τον Παπαγιάννη η διαφορά έφτασε σε διψήφια επίπεδα για το «τριφύλλι» (51-61, 28'). Το Λαύριο αντέδρασε όμως και μείωσε με Κάρτερ και Μουράτο για το 56-63 της τρίτης περιόδου.

Οι παίκτες του Κάτας μπήκαν με τον ίδιο ρυθμό στο παιχνίδι και κράτησαν το προβάδισμα (61-68, 32'). Το Λαύριο όμως αντέδρασε ξανά. Με επί μέρους 8-0 και αποτελεσματική άμυνα οι παίκτες του Σερέλη προσπέρασαν με τον Γερομιχαλό (69-68, 34'). Ο Παναθηναϊκός πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ με τον Παπαπέτρου, αλλά ο Ντιαλό απάντησε (74-73, 36'). Το ντέρμπι συνεχίστηκε με τον Ντιαλό να στέλνει στο +3 το Λαύριο (78-75, 1'40'' για το τέλος), αλλά η απάντηση του Παναθηναϊκού ήρθε δια χειρός Χεζόνια (78-79, 39'). Ο Κροάτης με 2/2 βολές έκανε το 78-81. Ο Κάρτερ όμως με ένα μεγάλο σουτ ισοφάρισε για την ομάδα του (81-81, 8'' για το τέλος). Ο Χεζόνια πήρε την τελευταία επίθεση για τον Παναθηναϊκό, αστόχησε και το παιχνίδι πήγε στην παράταση.

Το σκηνικό έμεινε ίδιο και στην παράταση, με Μήτογλου και Χεζόνια να δίνουν λύσεις στον Παναθηναϊκό (86-87, 42'). Οι παίκτες του Σερέλη έμειναν πιστοί στο πλάνο τους. Μουράτος και Κόζι ανέλαβαν δράση και το προβάδισμα άλλαξε χέρια (91-87, 1'30'' για το τέλος της παράτασης). Χεζόνια και Μπρέι βρήκαν σίδερο στις προσπάθειές τους και ο Ντιαλό με βολές έγραψε το 92-87, 33'' για το τέλος). Ο Μπρέι μείωσε σε 92-89, αλλά ο Γερομιχαλός με 2/2 βολές έκανε το σκορ 94-89, 16,2'' για το τέλος. Το +5 των γηπεδούχων έμεινε ως το τέλος, με το Λαύριο να πανηγυρίζει μια σπουδαία νίκη και να ισοφαρίζει τη σειρά των τελικών σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 28-18, 41-40, 56-63, 81-81 (κ.δ), 94-89 (α' παρ).