Περίπατος στη Νίκαια με τους «δίδυμους πύργους» ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον Ιωνικό και με τους «δίδυμους πύργους του (Παπαγιάννη- Γκουντάιτις) να είναι πρωταγωνιστές πέρασε με περίπατο από τη Νίκαια με 86-62 στην επιστροφή του Νέιτ Ουόλτερς στην δράση.

Το «τριφύλλι» συνάντησε αντίσταση για περίπου ένα δεκάλεπτο, με την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς να πατάει... γκάζι στη συνέχει και να μετατρέπει στο δεύτερο ημίχρονο το ματς σε τυπική διαδικασία, με τους «πράσινους» πλέον να στρέφουν το βλέμμα τους στην αναμέτρηση κόντρα στη Μακάμπι (27/10, 21:05) και στην άφιξη του Ντουέιν Μπέικον την Τρίτη (25/10).

Πρωταγωνιστές για τον Παναθηναϊκό ήταν οι «δίδυμοι πύργοι» του, με τον Αρτούρας Γκουντάιτις να έχει 13 πόντους και τον Γιώργο Παπαγιάννη 12, με 7 ριμπάουντ και να είναι οι παίκτες που ουσιαστικά «καθάρισαν» το ματς για το «τριφύλλι».

Στους 13 πόντους ο Λευτέρης Μποχωρίδης και στους 9 ο Παναγιώτης Καλαίτζάκης, που είχε και 9 ριμπάουντ. Ντεμπούτο στα επίσημα ματς για τον Νέιτ Ουόλτερς με 4 πόντους.

Από την πλευρά του Ιωνικού πρώτος σκόρερ ήταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους, με το Νίκο Αρσενόπουλο να προσθέτει άλλους 14.

Με πρωταγωνίστρια την... αστοχία

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες (0/8 και 0/7 σουτ εντός πεδιάς) στην έναρξη της αναμέτρησης με τον Γκουντάιτις μετά από 1:40 να ανοίγει λογαριασμό στο παιχνίδι και τον Ιωνικό να προσπερνά με 4-2 στο 7'. Στο 5' ο Αρσενόπουλος με τρίποντο διαμόρφωσε το 7-4, με τον Γκουντάιτις να μειώνει σε 7-6 και να έχει σκοράρει όλους τους πόντους του «τριφυλλιού». Ο Μαντζούκας στο 8' έδωσε για πρώτη φορά στο προβάδισμα στους «πράσινους» με 7-9, με τον Μποχωρίδη στο 9' να κάνει με το πρώτο τρίποντο στο ματς το 11-13 και την ομάδα του Ράντονιτς να «τρέχει» σερί 6-0 και να διαμορφώνει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου το 11-17.

Με τους «δίδυμους πύργους» του στο +22 ο Παναθηναϊκός

Στον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε και η δεύτερη περίοδος, με τον Παναθηναϊκός να πατάει το.. γκάζι και να συνεχίζει το σερί του φτάνοντας μέχρι το 11-0, με τον Παπαγιάννη με τρίποντο να διαμορφώνει στο 13'. Οι «πράσινοι» έφτασαν και στο 18-33 στο 15', με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. από τον Μποχωρίδη, με την ομάδα του Ράντονιτς να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες με 19 ριμπάουντ έναντι 10. Στο 16' ο Γκριγκόνις έκανε το 18-35. Στο 17' ο Ουόλτερς διαμόρφωσε με δύο βολές το 18-37, με τον Γκουντάιτις στο 19' να δίνει στο «τριφύλλι» προβάδισμα με +21 (20-41), φτάνοντας παράλληλα τους 12 πόντους στο ματς. Οι «πράσινοι» στο 20' προηγήθηκαν με 22-44, για να πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-48, έχοντας ένα επιμέρους 31-15 στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Διατήρησε τον υψηλό ρυθμό και «καθάρισε» το ματς

Με την εκκίνηση της τρίτης περιόδου ο Παπαγιάννης με εντυπωσιακό κάρφωμα έστειλε και πάλι τον Παναθηναϊκό γα πρώτη φορά στο +24 (26-50), με τον αρχηγό του «τριφυλλιού» να έχει πλέον 10 πόντους. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» χαλάρωσαν και ο Ιωνικός βρήκε την ευκαιρία να μειώσει σε 35-54 στο 25', με τον Μαυροκεφαλίδη να φτάνει τους 11 πόντους και να γίνεται ο πρώτος διψήφιος της ομάδας της Νίκαιας. O Mποχωρίδης όμως με τρίποντο απάντησε και έστειλε την ομάδα του Ράντονιτς ξανά στο +22 (35-57) στο 26'. Ο Χουγκάζ στο 27' διαμόρφωσε το 35-59, με τον Γκριγκόνις να κάνει το 35-62 και να φτάνει τη διαφορά για πρώτη φορά στο +27, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 41-65.

Τυπική διαδικασία με το μυαλό σε Μακάμπι και Μπέικον

Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα, με τα πάντα να έχουν κριθεί και τον Ράντονιτς να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του και παράλληλα ανάσες σε όσους αγωνίστηκαν στη διπλή αγωνιστική της Euroleague. Στο 32' ο Ιωνικός μείωσε σε 48-65, ρίχνοντας μετά από ώρα τη διαφορά κάτω από τους 20 πόντους, με τον Παναθηναϊκό να απαντά και στο 34' να διαμορφώνει το 50-70. Οι γηπεδούχοι μείωσαν και πάλι σε 55-70 στο 35', με το «τριφύλλι» να επιστρέφει και πάλι σε διαφορές άνω των 20 πόντων στο 37' (57-82) και να φτάνει στην άνετη επικράτηση με 62-86.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 26-48, 41-65, 62-86