Πέρασε με κατοστάρα από τη Νίκαια ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός με τον Σάσα Βεζένκοφ άχαστο (24 π., 6/6 διπ., 2/2 τριπ., 6/6 βολές και 8 ριμπάουντ) δεν είχε πρόβλημα κόντρα στον Ιωνικό στην 6η αγωνιστική της Basket League (81-107) και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Ο φόργουορντ των «ερυθρόλευκων» ήταν εντυπωσιακός, βγήκε μπροστά όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην τρίτη περίοδο και ήταν αυτός που «καθάρισε» το παιχνίδι για του Πειραιώτες.

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του την εντός έδρας ήττα από τη Βαλένθια για την Euroleague και πλέον στρέφει το βλέμμα στο παιχνίδι με τη Παρτιζάν (10/11, 21:00) στο ΣΕΦ.

Πολύ καλή εμφάνιση και «ξεμπούκωμα» και για το Αϊζάια Κάνααν, που ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους, με τους Κώστα Παπανικολάου και Γιαννούλη Λαρεντζάκη να έχουν από 10.

Από την πλευρά του Ιωνικού, που ήταν μαχητικός για περίπου 25 λεπτά, πρώτος σκόρερ ήταν οιΛουκάς Μαυροκεφαλίδης με 20 πόντους με τον Ντάντε Χόκινς να έχει 17 πόντους. Στους 13 οι Νταβόντε Λέισι και Ράισον Σίμονς.

Βρήκε ρυθμό ο Ολυμπιακός μετά το νωθρό ξεκίνημα

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης, με τον Ολυμπιακό στο 3' να βρίσκει σταδιακά ρυθμό στην επίθεση και να προηγείται με 2-8 στο 4'. Ο Ιωνικός απάντησε άμεσα και με δύο συνεχόμενα τρίποντα ισοφάρισε στο 5' σε 8-8, «τρέχοντας» σερί 6-0, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν στη συνέχεια ένα δικό τους επιμέρους 5-0 για το 8-13 στο 6'. Στο 7' όμως οι γηπεδούχοι με το τέταρτο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. μείωσε σε 14-15, Χόκινς με νέο τρίποντο στο 8' να διαμορφώνει το 17-17. Στο 10' ο Κάνααν με τρίποντο έγραψε το 20-26, με το τέλος του δεκαλέπτου να βρίσκει μπροστά την ομάδα του Μπαρτζώκα με 22-30.

Μαχητικός Ιωνικός παρέμεινε κοντά στο σκορ

Ο Ιωνικός δεν τα παράτησε και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου με νέο εύστοχο σουτ έξω από τα 6,75μ. έκανε το 29-34 στο 12', με τους «ερυθρόλευκους» να απαντούν άμεσα ωστόσο και με σερί 8-0 και πρωταγωνιστή τον Κάνααν (11 π.) να φτάνουν για πρώτη φορά στο ματς στο +13 (29-42). Ο Σλούκας στο 16' με τρίποντο διαμόρφωσε το 31-45, με την ομάδα του Μπαρτζώκανα φτάνει στο +14, με τον Ιωνικό να απαντάει με σερί 4-0 και να ρίχνει και πάλι τη διαφορά στους 10 πόντους (37-47). Στο 19' ο γηπεδούχοι πλησίασαν ακόμα περισσότερο, σε 43-50, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

«Ζορίστηκε», αλλά το «καθάρισε»

Στην εκκίνηση της τρίτης περιόδου η ομάδα της Νίκαιας με σερί 5-0 μείωσε σε απόσταση βολής (48-50), με την αναμέτρηση να ξεκινάει και πάλι από την αρχή. Τη λύση στον Ολυμπιακό έδωσε ο Βεζένκοφ, που με δύο συνεχόμενο τρίποντα διαμόρφωσε το 51-58 στο 24', φτάνοντας τους 14 πόντους χωρίς να έχει χάσει σουτ (3/3 διπ., 2/2 τριπ. 4/4 βολές). Ο Βούλγαρος φόργουορντ στο 25' έδωσε και πάλι στους Πειραιώτες διψήφια διαφορά στο σκορ (53-64), με τον Κάνααν με δύο βολές να διαμορφώνει το 53-66 και να φτάνει τους 14 πόντους. Στο 27' ο Βεζένκοφ και πάλι έκανε το 54-68, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 61-81.

Τυπική διαδικασία...

Η τέταρτη περίοδος έγινε πλέον τυπική διαδικασία, με τους παίκτες του Μπαρτζώκα να «λύνονται» και τον Ολυμπιακό πλέον να ανεβάζει τη διαφορά κοντά στους 30 πόντους, την ίδια στιγμή που ο Ιωνικός δεν μπορούσε να ακολουθήσει τους «ερυθρόλευκους». Ο τεχνικός των Πειραιωτών έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες, αλλά και ανάσες σε όσους τράβηξαν το... κουπί κόντρα στη Βαλένθια. Ο Λούνζτης στο 35' διαμόρφωσε το 64-94, με 81-107 το τελικό να «σφραγίζει» την επικράτηση για τον Ολυμπιακό.

Τα δεκάλεπτα: 22-30, 43-50, 61-81, 81-107.

Πηγή: sdna.gr