Ολυμπιακός - ΑΕΚ 79-71: Κόπιασε, αλλά... καθάρισε στο τέλος

Η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στον Ολυμπιακό, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» στο τελευταίο δίλεπτο βρήκαν μεγάλα σουτ και επικράτησαν με 79-71.

Ντέρμπι από τα παλιά έγινε στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό να επικρατεί στο φινάλε της ΑΕΚ με 79-71. Οι «κιντρινόμαυροι» εκμεταλλεύτηκαν την κούραση των παικτών του Μπαρτζώκα και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 67-68, περίπου τρία λεπτά πριν τη λήξη όμως σε εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τρία εύστοχα τρίποντα και πήραν το θετικό αποτέλεσμα.

Η καθυστερημένη έναρξη του αγώνα επηρεάσε περισσότερο τους γηπεδούχους στο ξεκίνημα της αναμέτρησης με την ΑΕΚ να προηγείται 0-4. Το δεύτερο φάουλ του Γουόκαπ έφερε τον Λούντζη στο παρκέ και η αλήθεια είναι πως η κυκλοφορία της μπάλας βελτιώθηκε με αποτέλεσμα να προσπεράσουν οι Πειραιώτες (8-4, 5’). Ο Μπαρτζώκας άνοιξε το rotation και ο Μιλουτίνοφ πρόσθεσε δύο καλάθια από κοντά για το 14-8 (7’).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ρυθμό και από τις δύο ομάδες. Ο Μιλουτίνοφ βρήκε συμπαράσταση στο πρόσωπο του Πίτερς, ωστόσο και οι φιλοξενούμενοι έμεναν κοντά στο σκορ χάρη στους Καμπενγκέλε και Κουζμίνσκας (26-24, 14’). Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την άμυνα του οδηγώντας τους παίκτες του Πλάθα σε ορισμένες βιαστικές επιλογές και στην άλλη πλευρά ο Μπραζντέικις έκανε το 31-24 (16’). Στο διάστημα μέχρι την ανάπαυλα δεν παίχτηκε μπάσκετ καθώς ο εκνευρισμός των παικτών και των δύο ομάδων κυριάρχησε με αποτέλεσμα το σκορ στο ταμπλό να δείχνει 36-33.

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου καμία εκ των δύο ομάδων δε μπορούσε να επιβάλλει το ρυθμό της γιατί και οι δύο έπαιζαν καλά. Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ με πρωταγωνιστή τον Γουόκαπ, αλλά ο Κουζμίνσκας ήταν «σεληνιασμένος» και με 2/2 τρίποντα έβαλε την ΑΕΚ σε θέση «οδηγού» (46-47, 25’). Το επόμενο δίλεπτο άνηκε ολοκληρωτικά στον Παπανικολάου ο οποίος με καλάθι, κλέψιμο και δύο ασίστ επανέφερε την ομάδα του μπροστά στο σκορ (54-47, 27’). Η ΑΕΚ ήταν αποφασισμένη όμως να μην εγκαταλείψει και με τρίποντο του Χολ επέστρεψε σε απόσταση αναπνοής (54-52, 29’).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν αποφασισμένοι να μη μπλέξουν και φρόντισαν να το δείξουν από νωρίς στο τελευταίο δεκάλεπτο αφού προηγήθηκαν με 65-54, όμως ούτε η ΑΕΚ ήθελε να αφήσει τις πιθανότητες που είχε και βρίσκοντας τις απαραίτητες λύσεις έριξε τη διαφορά με πόντους του Φλιώνη (65-62, 34’). Δεν έμεινε εκεί όμως με τον Κουζμίνσκας να ευστοχεί από τα 6.75 για το 67-68 (37’). Σε εκείνο το σημείο τα τρίποντα από Λαρεντζάκη και Γουόκαπ καθώς επίσης και δύο άστοχα μακρινά σουτ των «κιτρινόμαυρων» μετέτρεψαν το σκορ σε 75-69 (1:15 για τη λήξη).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Με το σκορ στο 69-69, ο Ολυμπιακός βρήκε 3/3 τρίποντα (Λαρεντζάκης 2, Γουόκαπ 1), η ΑΕΚ πήρε μακρινά σουτ τα οποία δε βρήκαν στόχο. Στο κρίσιμο τελευταίο τρίλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις που έπρεπε.

Αρκετά κουρασμένοι οι παίκτες του Μπαρτζώκα, άκρως ανταγωνιστική η ομάδα του Πλάθα.

Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΛΩΝ: Ο Άλεκ Πίτερς σε 30’ είχε 16 πόντους (5/9διπ., 2/6τριπ.), 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Εξαιρετικός στο δεύτερο ημίχρονο και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 14 πόντους (2/4διπ., 2/6τριπ., 4/7β.), 2 ασίστ, ένα ριμπάουντ και 2 λάθη.

ΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Μπεν ΜάκΛεμορ ήταν σε κακό απόγευμα αφού τελείωσε με 0/9 σουτ!

ΣΥΜΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΕΣ ΣΤΗ ΝΙΚΗ: Ο Κώστας Παπανικολάου έκανε σπουδαία δουλειά και γέμισε τη στατιστική του (11π., 3ρ., 4ασ.)

ΠΗΓΕ ΣΤΡΑΦΙ Η ΑΠΟΔΟΣΗ ΤΟΥ: Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας έκανε ματσάρα έχοντας 23 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Ο Ολυμπιακός σκόραρε 40 πόντους μέσα από τη ρακέτα ενώ δέχτηκε μόλις 22. Η ΑΕΚ βρήκε 17 πόντους στον αιφνιδιασμό.

Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΟΥΣ: Ο Ολυμπιακός ταξιδεύει για το Μιλάνο προκειμένου να αντιμετωπίσει την Αρμάνι (17/10). Η ΑΕΚ ξεκινά τις υποχρεώσεις της στο BCL με εντός έδρας αγώνα κόντρα στη Λούντβισμπουργκ (17/10).

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71

Πηγή: gazzetta.gr