Ο Απόλλωνας νίκησε τον ΑΠΟΕΛ στο ντέρμπι της πρεμιέρας

Με μία συναρπαστική αναμέτρηση, που έγινε στην κλειστή αίθουσα «Σπύρος Κυπριανού», άνοιξε η αυλαία της νέας σεζόν στη ΟΠΑΠ Basket League. Νικητής ο γηπεδούχος Απόλλωνας, ο οποίος επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 63-59. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζεφ Άλλεν με 24 πόντους (14 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά που παρατηρήθηκε ήταν στους πέντε πόντους. Τόση είχε ο ΑΠΟΕΛ στο 3′ (2-7) κι έπειτα ο Απόλλωνας στο 6′ (16-11). Το καλάθι του Άλλεν δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου έδωσε προβάδισμα ενός τρίποντου (22-19) στους γηπεδούχους. Στους ίδιους ρυθμούς κινήθηκε και το δεύτερο δεκάλεπτο, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια, με τους «γαλαζοκίτρινους» να πετυχαίνουν έξι περισσότερους πόντους σ’ αυτό το διάστημα και να ολοκληρώνουν το πρώτο ημίχρονο προηγούμενοι με τρεις πόντους (33-36).

Ο αγώνας συνέχισε να είναι συναρπαστικός και στο τρίτο δεκάλεπτο. Στο 25′ η βολή του Γκίλμπερτ έφερε την απόλυτη ισορροπία (41-41), με τον Απόλλωνα στο 27′ να παίρνει προβάδισμα πέντε πέντους (46-41). Η ομάδα της Λευκωσίας, όμως, με έξι εύστοχες βολές (σ.σ. δύο από τον Παπαμιχαήλ και τέσσερις από τον Λοϊζίδη) μπήκε μπροστά με έναν πόντο (46-47) στο 29′.

Το σερί του ΑΠΟΕΛ συνεχίστηκε και στα αρχικά στάδια του τέταρτου δεκαλέπτου και στο 33′ δημιούργησε διαφορά επτά πόντων (46-53), ενώ στο 37′ ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (52-56). Ένα τρίποντο του Εύζωνα και μία βολή του ίδιου καλαθοσφαιριστή έφερε το παιχνίδι ξανά στα ίσα (56-56) δύο λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 33-36, 46-47, 63-59

Απόλλων (Φώτης Τακιανός): Γκόρντον 6, Άλλεν 24, Ελευθερίου 9, Γεωργίου 12, Μάρκου, Χ. Εύζωνας 11 (2), Βιράρτη 1, Ιωαννίδης

ΑΠΟΕΛ (Βασίλης Φραγκιάς): Μαραγκός 7, Ιερωνυμίδης 2, Κούννας 15 (1), Παπαμιχαήλ 5 (1), Γκίλμπερτ 3 (1), Χατζηκώστα 11 (3), Κοιλαράς 1, Χ. Παναγιώτου, Λοϊζίδης 8