Δύο στα δύο με διπλό επί της ΕΘΑ η Ένωση

Δεύτερη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε η Remedica ΕΝΠ, παίρνοντας το διπλό επί της ΕΘΑ με νίκη 74-54, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τάιτους Ρόμπινσον με 19 πόντους (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 5 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ είχε προβάδισμα δύο πόντων (8-6) στο 4' μετά από τρίποντο του Χειμώνα, όμως οι δύο βολές του Ρόμπινσον και έπειτα το καλάθι του Κουμή, έβαλαν μπροστά την ομάδα του Παραλιμνίου. Από εκείνη τη στιγμή, η Ένωση δεν έχασε το προβάδισμα, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με διαφορά οκτώ πόντων (18-26).

Μάλιστα, στο δεύτερο δεκάλεπτο κατάφερε να διευρύνει την υπέρ της διαφορά πετυχαίνοντας 18 πόντους έναντι 11 των γηπεδούχων, αυξάνοντας τη διαφορά στους 15 πόντους με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-44).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ΕΘΑ έφερε τη διαφορά στους 11 στο 25' (37-48), με τους φιλοξενουμένους να απομακρύνονται ξανά στους 14 από το τρίποντο του Στάκι και εν τέλει μέχρι το φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου να αυξάνουν τη διαφορά κατά έναν πόντο (42-58).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ανήκε κι αυτό στους «βυσσινί» που μπόρεσαν να διευρύνουν το υπέρ τους αποτέλεσμα και με νίκη 74-54 να πάρουν το ροζ φύλλο στην Έγκωμη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 29-44, 42-58, 54-74