Διπλό της ΑΕΚ στη Λεμεσό

Την τέταρτη φετινή της νίκη πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ, παίρνοντας το διπλό με νίκη 73-60 επί της ΑΕΛ, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 25 πόντους (7 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η ΑΕΛ ξεκίνησε δυναμικά και μετά το λέι απ του Ζντράβιτς και τις δύο βολές του Φέργιουσον, με τρίποντο του Γκάντια-Ρόσα βρέθηκε μπροστά με 7-0 στο 3', με τη διαφορά των επτά πόντων να διατηρείται και με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου (13-6). Η ομάδα της Λάρνακας, στο 7', με τρίποντο από τον Σιζόπουλο, πλησίασε στο ένα καλάθι (15-13). Μία διαφορά που χώριζε τις δύο ομάδες και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (21-19).

Οι «κιτρινοπράσινοι» μπήκαν αυτοί με σερί επτά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 15’, μετά το δίποντο του Μαντοβάνη, ήταν μπροστά με 26-21, ενώ στο 19’ μετά από τρίποντο του Ιάκωβου Παντελή ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (27-38). Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με δέκα πόντους διαφορά (31-41).

Η ίδια απόσταση υπήρχε και στο 27'(40-50), με την ΑΕΚ να πετυχαίνει, στα λεπτά που απέμειναν για την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου, εννέα πόντους έναντι δύο των γηπεδούχων και να ανεβάζουν τη διαφορά στους 17 πόντους (42-59).

Οι «γαλαζοκίτρινοι» με επτά σερί πόντους στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου μείωσαν στους δέκα πόντους (49-59), με τη διαφορά όμως να παραμείνει σε διψήφιο αριθμό και την ΑΕΚ να παίρνει το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 73-60.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-19, 31-41, 42-59, 60-73