Δεύτερη σερί νίκη για τον ΑΠΟΕΛ

Τη δεύτερη διαδοχική του επιτυχία κατέγραψε ο ΑΠΟΕΛ, που πήρε το πρώτο του διπλό στη φετινή σεζόν, επικρατώντας στην Έγκωμη της ΕΘΑ με 82-71, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League, και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο τη συμπλήρωση των 94ων γενεθλίων του σωματείου. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Λάντεν Λούκας με 18 πόντους (14 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Δύο βολές από τον Κοιλαρά, ένα λέι απ του Γκίλμπερτ και ένα τρίποντο του Ηλιάδη δημιούργησαν μία διαφορά επτά πόντων για τον ΑΠΟΕΛ στο 3'. Στο δεύτερο μισό του πρώτου δεκαλέπτου η ΕΘΑ με σερί εννέα πόντων μετέτρεψε το 10-2 (5') σε 11-10 υπέρ της, δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος. Από εκεί και πέρα, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, το σκορ εναλλασσόταν για τις δύο ομάδες, με τις δύο βολές του Λάντεν στο τέλος να δίνει προβάδισμα δύο πόντων στον ΑΠΟΕΛ (15-13).

Στο 16' το καλάθι από τον Κούνα έδωσε στους φιλοξενουμένους προβάδισμα οκτώ πόντων (15-23), με τη διαφορά να εξανεμίζεται σε ένα λεπτό και την ΕΘΑ να πλησιάζει στον έναν πόντο (22-23). Στο 18' οι «γαλαζοκίτρινοι» ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους (26-30), με την ΕΘΑ με δύο βολές του Γιούινγκ να περνά μπροστά (33-32) μισό λεπτό πριν την ολοκλήρωση του δεύτερου δεκαλέπτου. Ακολούθησαν δύο τρίποντα από τους Χατζηκώστα και Κούνα, που έδωσαν προβάδισμα πέντε πόντων (33-38) στον ΑΠΟΕΛ με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 23' με τρίποντο από τον Κούνα ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με επτά πόντους (39-46), με την ΕΘΑ να πλησιάζει στο 27' στον ένα πόντο μετά τη βολή του Γιούινγκ (50-51), όμως οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κρατηθούν μπροστά στο σκορ μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου (57-60).

Στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, ο ΑΠΟΕΛ με πέντε πόντους του Ηλιάδη και δύο του Κούννα ανέβασε τη διαφορά στους δέκα πόντους (57-67) στο 32', με την ομάδα της Έγκωμης να πλησιάζει στους τέσσερις (69-73) στο 36'. Δυόμιση λεπτά πριν από το τέλος, η διαφορά ήταν στους έξι πόντους (71-77), με τον ΑΠΟΕΛ με τρεις πόντους του Ηλιάδη και δύο του Λάντεν να διαμορφώνει το τελικό 82-71 και να πανηγυρίζει το δεύτερο σερί ροζ φύλλο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-15, 33-38, 57-60, 71-82