Κέρδισε την Ομόνοια στην παράταση η ΕΘΑ

Στην παράταση η ΕΘΑ κατάφερε να φύγει με το διπλό από την κλειστή Αίθουσα του Αγίου Δομετίου, κερδίζοντας την Ομόνοια με 90-83, στον αγώνα που ολοκλήρωσε τη δράση στη 7η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Έντεν Σάμουελ Γιούινγκ με 37 πόντους (4 τρίποντα, 12 ριμπάουντ).

Με δύο πόντους από τον Μάνουελ κι άλλους πέντε από τον Γιούινγκ, η ΕΘΑ έκανε δυνατό ξεκίνημα παίρνοντας προβάδισμα επτά πόντων (0-7) στο 2', ενώ μέχρι το 5' η διαφορά ανέβηκε στους δέκα πόντους (7-17). Ακολούθως ήρθε η σειρά της Ομόνοιας για σερί επτά πόντων και στο 8' μείωσε στο τρίποντο (14-17). Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Έγκωμης να προηγείται με πέντε πόντους (17-22).

Στο 13' το τρίποντο του Τρετιακόβ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (25-25) και στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με διαφορά ενός πόντου (39-40) υπέρ της ομάδας της Έγκωμης, μετά από βολή του ΜακΝιλ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» κατάφεραν να πετύχουν έντεκα πόντους περισσότερους από τους φιλοξενούμενους (24 έναντι 13). Η περίοδος αυτή άνοιξε με τρίποντο του Γεωργακούδη που έβαλε μπροστά την ομάδα του (42-40) κι έκλεισε με τρίποντο από τον ίδιο καλαθοσφαιριστή, που άνοιξε τη ψαλίδα της διαφοράς στους δέκα πόντους (63-53).

Το παιχνίδι επεφύλασσε αρκετές εκπλήξεις στη συνέχεια. Η ΕΘΑ πλησίασε αρκετά τους γηπεδούχους και ένα λεπτό πριν από το τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου, με δύο βολές του ΜακΝιλ έφερε το παιχνίδι στα ίσα (73-73). Στη συνέχεια με βολές του Μάνουελ πέρασε μπροστά, ενώ η Ομόνοια με καλάθι του Πηλακούτα ισοφάρισε εκ νέου (75-75).

Μισό λεπτό πριν το φινάλε, η ΕΘΑ πήρε προβάδισμα τριών πόντων με τρίποντο του Γιούινγκ, όμως δευτερόλεπτα αργότερα είχε απάντηση με τον ίδιο τρόπο ο Πηλακούτας κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (78-78). Στα μισά της πεντάλεπτης παράτασης η Ομόνοια είχε προβάδισμα τριών πόντων (83-80), με την ομάδα της Έγκωμης να φτιάχνει σερί εννέα πόντων και να παίρνει τη νίκη με 90-83.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-22, 39-40, 63-53, 78-78, 83-90 (παράταση)