Μεγάλη νίκη για την ΕΝΠ

Στις νίκες επέστρεψε η Remedica ΕΝΠ, κερδίζοντας εντός έδρας με 69-64 τον Κεραυνό, στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League και πανηγύρισε το πέμπτο ροζ φύλλο της. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντεμάρκους Στάκει με 18 πόντους (3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί, που με λέι απ του Στάκι στα τελευταία δευτερόλεπτα, έκλεισαν την περίοδο μπροστά με δύο πόντους (14-12).

Το ίδιο σκηνικό κράτησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο ήταν σειρά του Κεραυνού να πετύχει δύο περισσότερους πόντους (16 έναντι 14 της Ένωσης) κι έτσι το ημίχρονο έκλεισε στην ισοπαλία (28-28).

Οι αποστάσεις μεταξύ των δύο ομάδων δεν ξέφυγαν ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο, στο τέλος του οποίου το λέι απ από τον Ραζή έδωσε προβάδισμα ενός πόντου στον Κεραυνό (48-49).

To ανταγωνιστικό παιχνίδι κρίθηκε στα τελευταία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου. Στο 35' ο Ροζέλ με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του Στροβόλου με τρεις πόντους (54-57), με τους «βυσσινί» με δίποντο του Στάκει και τρίποντο του Ίνγκραμ να μπαίνουν μπροστά 59-57.

Το σερί των γηπεδούχων έφθασε στους εννέα πόντους, έτσι η ψαλίδα της διαφοράς έφθασε τους έξι πόντους (65-59) στο 39'. Το δίποντο του Μιχαήλ και το τρίποντο του Ραζή μείωσαν τη διαφορά στους τρεις (65-62).  Οι εύστοχες βολές του Ίνγκραμ και Ρόμπινσον για την Ένωση κι ενδιάμεσα του Μιχαήλ για τον Κεραυνό, έφεραν το τελικό σκορ 69-64 με το ροζ φύλλο να καταλήγει στην Ένωση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-12, 28-28, 48-49, 69-64