Επιστροφή στις νίκες για τον Κεραυνό

Στις νίκες επέστρεψε ο Κεραυνός, κερδίζοντας εντός έδρας τον Απόλλωνα Century 21 με 93-78, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αντρέ Γουίλιαμσον με 26 πόντους (9 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Στο 5' ο Απόλλωνας, μετά τη βολή του Άλλεν, πήρε προβάδισμα οκτώ πόντων (9-17), που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο. Η περίοδος έκλεισε με στενό σκορ, με το τρίποντο του Ραζή στα τελευταία δευτερόλεπτα να ρίχνει τη διαφορά στον έναν πόντο (25-26).

Η ομάδα του Στροβόλου ξεκίνησε με σερί εννέα πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 13' ήταν μπροστά στο σκορ με εννέα πόντους (34-26). Η διαφορά έφθασε στους δέκα με το λέι απ του Ροζέλ στο 19', όμως οι τέσσερις πόντοι του Άλλεν πριν από την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου την έριξαν στους έξι πόντους (48-42).

Οι «γαλάζιοι» στο 23' πλησίασαν στον έναν πόντο (52-51), μετά από τρίποντο του Μάρκου, όμως μετά από σερί 11 πόντων οι «ερυθροκίτρινοι» άνοιξαν και πάλι την ψαλίδα του σκορ, και πλέον ήταν μπροστά με δώδεκα πόντους (63-51) στο 26', ενώ με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά ήταν στους 11 πόντους (68-57).

Οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο του Γκόρντον και δίποντα από τους Γεωργίου και Άλλεν στο 32' μείωσαν σε 68-64, με τον Κεραυνό στο 35', μετά από δύο βολές του Ροζέλ, να ξεφεύγει ξανά με διψήφιο αριθμό πόντων (79-68), ενώ ο ίδιος καλαθοσφαιριστής με τρίποντο στο 37' ανέβασε τη διαφορά στους 17 πόντους (86-69).

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Ρόρι, μισό λεπτό πριν το τέλος, με τους Στροβολιώτες να παίρνουν τη νίκη με σκορ 93-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-26, 48-42, 68-57, 93-78