Πέμπτη σερί νίκη για τον ΑΠΟΕΛ

Το πέμπτο σερί ροζ φύλλο πανηγύρισε ο ΑΠΟΕΛ, επικρατώντας εντός έδρας της Remedica ΕΝΠ με 67-38, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζούλιαν Νόρφλιτ με 12 πόντους (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 7 ασσίστ).

Το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους που στο 7' είχαν διαφορά δέκα πόντων (12-2), ενώ ο ΑΠΟΕΛ με τρεις βολές του Νόρφλιτ στα τελευταία δευτερόλεπτα έκλεισε με διαφορά 13 πόντων (20-7) την περίοδο.

Με πέντε πόντους στα πρώτα δύο λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου από τον Λάντεν η ψαλίδα της διαφοράς άνοιξε κι άλλο (25-7). Οι «βυσσινί», όμως, αντέδρασαν και στο 18' μείωσαν στο ένα τρίποντο (30-27) μετά το δίποντο του Ρόμπινσον. Οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμά τους και με το τρίποντο του Κοιλαρά, με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά ήταν στους επτά πόντους (37-30).

Ο ΑΠΟΕΛ έκανε ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο με τρία σερί τρίποντα του Ηλιάδη και η διαφορά έφθασε τους 16 πόντους (46-30) στο 24', ενώ στο τέλος της περιόδου αυτής μειώθηκε στους 14 (49-35).

Οι γηπεδούχοι με ένα σερί δέκα πόντων στα αρχικά στάδια του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου, άνοιξαν ακόμη περισσότερο τις αποστάσεις, ανεβάζοντας τη διαφορά στους 24 πόντους (59-35).

Μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, η ομάδα της Λευκωσίας πέτυχε άλλους οκτώ πόντους, ενώ το συγκρότημα του Παραλιμνίου πέτυχε μόνο ένα τρίποντο κι έτσι η διαφορά έφθασε τους 29 πόντους (67-38).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-7, 37-30, 49-35, 67-38