Νίκησε την Ομόνοια στην παράταση ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας Century 21  ήταν ο νικητής στο συναρπαστικό παιχνίδι που έγινε στην «Απόλλων Αρένα» και με το οποίο ολοκληρώθηκε η 10η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League, κερδίζοντας στην πεντάλεπτη παράταση με 90-87 την Ομόνοια. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Τζεφ Άλλεν με 33 πόντους (1 τρίποντο, 17 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Λίγο πριν από τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, το δίποντο του Γκαρθ για λογαριασμό της Ομόνοιας, έκανε το 14-11, με τους γηπεδούχους να προηγούνται. Ακολούθησε ένα τρίποντο του Μάρκου (17-11) και το σερί των «γαλάζιων» σταμάτησε στους εννέα πόντους για να γίνει το 23-11 στο 7'. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Λεμεσού να προηγείται με οκτώ πόντους (27-15).

Οι «πράσινοι» στο 13' μείωσαν σε 29-25, όμως το καλάθι του Γεωργίου έδωσε το έναυσμα για ένα μεγάλο σερί για τους γηπεδούχους. Μέχρι το τέλος του δεύτερου δεκαλέπτου, ο αριθμός των συνεχόμενων πόντων για τον Απόλλωνα έφθασε τους 24 κι έτσι μέχρι το τέλος του ημιχρόνου άνοιξε η ψαλίδα του σκορ (45-25).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πέτυχαν από 18 πόντους, και με αυτό τον τρόπο η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα (63-43).

Οι φιλοξενούμενοι επανήλθαν δυναμικά στη διεκδίκηση του ροζ φύλλου και δυόμιση λεπτά πριν από το φινάλε του αγώνα, με τη βολή του Τσάφι πλησίασαν στους τρεις (68-65), ενώ στο 39' οι δύο ομάδες απείχαν μόλις ένα καλάθι (72-70).  Ο Απόλλωνας είχε προβάδισμα τριών πόντων (74-71) λίγα δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα, όμως ο Γκαρθ στήθηκε για τρεις βολές. Ήταν εύστοχος σε όλες και ισοφαρίζοντας σε 74-74 έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Τα επιπρόσθετα πέντε λεπτά ήταν συγκλονιστικά, με τη νίκη να αλλάζει συνεχώς χέρια. Στα μισά της παράτασης, η Ομόνοια με τρίποντο του Γκραμπλ ήταν μπροστά με 86-83. Μία βολή του Τίγκα, ένα τρίποντο του Μπάκερ και ένα δίποντο του Μάρκου έδωσαν το προβάδισμα στον Απόλλωνα (89-86). Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με δύο βολές, μία για κάθε ομάδα και η νίκη πήγε στην ομάδα της Λεμεσού με σκορ 90-87.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-15, 45-25, 63-43, 74-74, 90-87 (παρ.)