Νίκη της ΑΕΚ μέσα στη Λευκωσία

Νικηφόρα από την έδρα της Ομόνοιας πέρασε η Πετρολίνα ΑΕΚ, με 93-80, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντεγιόν Ντέιβις με 30 πόντους (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Η ΑΕΚ έφταιξε το πρώτο μεγάλο σερί στο παιχνίδι. Οι δυο βολές του Τσάφι στο 4' είχαν δώσει προβάδισμα στην Ομόνοια, όμως οι Λαρνακείς πήραν προβάδισμα με τρίποντο του Ντέιβις και μέχρι το 7' ήταν μπροστά με εννέα πόντους (9-18). Mέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό (12-26). Στο 15' οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν κι άλλο τη ψαλίδα, καθώς μετά από δίποντο του Γιανναρά και τρίποντο του Ντέιβις έγινε το 40-20. Οι «πράσινοι» μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά κατά εφτά πόντους (35-48).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ομόνοια κατάφερε να μειώσει και να πλησιάσει την αντίπαλό της στους πέντε πόντους στο 29'. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου ο Γιανναράς πέτυχε τρίποντο για την ΑΕΚ, ενώ με τη βολή του Τσάφι της Ομόνοιας διαμορφώθηκε το 65-56 υπέρ της ομάδας της Λάρνακας.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν το πιο παραγωγικό του παιχνιδιού, με τις δύο ομάδες να ξεπερνούν τους 20 πόντους. Η ΑΕΚ πέτυχε 28 πόντους έναντι 24 της Ομόνοια κι ως εκ τούτου η διαφορά ανέβηκε στους 13, με τους «κιτρινοπράσινους» να φεύγουν νικητές από την έδρα της Ομόνοιας με 93-80.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-26, 35-48, 56-65, 80-93