Εύκολη νίκη για Κεραυνό

Ο Κεραυνός κέρδισε με 86-68 τον ΑΠΟΠ στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League και πρόσθεσε το δέκατο ροζ φύλλο στον απολογισμό του. Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Mπράντον Ροζέλ με 27 πόντους (6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο Κεραυνός με πέντε πόντους του Ροζέλ και δυο του Γουίλιαμσον έκανε ξεκίνημα με 7-0, ενώ στο 4' το καλάθι του Θεοχαρίδη ανέβασε τη διαφορά στους εννέα πόντους (12-3). Ακολούθησε σερί οκτώ πόντων για τον ΑΠΟΠ και στο 6' με τρίποντο του Πορφυρίδη έγινε το 12-11. Στο 8' ο Πίγκραμ με τρίποντο έβαλε μπροστά την παφιακή ομάδα (14-16), με τους γηπεδούχους να παίρνουν ξανά το προβάδισμα με καλάθι του Κινγκ (18-16), με την ίδια διαφορά να κρατιέται στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (20-18).

Στο 12' η ομάδα του Στροβόλου με δύο βολές του Ροζέλ είχε τη μεγαλύτερη διαφορά που σημειώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο (24-20). Από εκεί και πέρα, όμως, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τον ΑΠΟΠ, με λέι απ του Πίγκραμ δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της δεύτερης περιόδου να πετυχαίνει το τελευταίο καλάθι, και έκλεισε το πρώτο ημίχρονο μπροστά στο σκορ με έναν πόντο (40-41).

To ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου. Στο 25’ οι βολές του Πίγκραμ έφεραν την ισοφάριση (50-50), με τον Κεραυνό να παίρνει το προβάδισμα με σερί δέκα πόντων (60-50) μέχρι το 28’. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με καλάθια των Δημητρίου και Γουάλεϊ (60-54), με το τέλος της τρίτης περιόδου να ολοκληρώνεται με δίποντο του Γουίλιαμσον (62-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Κεραυνός κράτησε τη διαφορά ασφαλείας και μάλιστα την αύξησε, παίρνοντας τελικά το ροζ φύλλο έχοντας απόσταση 18 πόντων από τον ΑΠΟΠ, με το σκορ να φθάνει στο 86-68.