Νέα νίκη για ΑΠΟΠ

Την έκτη του νίκη πήρε ο ΑΠΟΠ επικρατώντας στην αίθουσα «Άκης Κλεάνθους» της ΕΘΑ με 71-59, για την 17η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. H παφιακή ομάδα έφθασε τους 21 βαθμούς κι ανέβηκε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, ενώ το συγκρότημα της Έγκωμης έχει 17 και είναι στην προτελευταία θέση.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Γουάλεϊ Τρίστιν με 17 πόντους (4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ).

O AΠΟΠ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και στα πρώτα δυόμιση λεπτά είχε προηγηθεί με 9-0, ενώ στο 6' η διαφορά έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό (23-12). Η παφιακή ομάδα με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου ήταν μπροστά με 14 (31-17).

Η ομάδα της Έγκωμης μπήκε με σερί επτά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και στο 12' μείωσε σε 33-24. Οι γηπέδουχοι στη συνέχεια ξέφυγαν και πάλι σε διψήφιο αριθμο πόντων, με το τρίποντο του Κωστή στο 15' να ανοίγει την ψαλίδα του σκορ στους 16 πόντους (40-24). Η διαφορά παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (47-30).

Στο 27' η ΕΘΑ ξεκίνησε ένα σερί που έφθασε τους εννέα πόντους και έτσι μείωσε σε 56-46, με τον Δημητρίου να πετυχαίνει ένα καλάθι και μία βολή, κρατώντας σε διψήφιο αριθμό τη διαφορά (59-46) με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την ΕΘΑ να μειώνει κατά έναν πόντο και τον ΑΠΟΠ να παίρνει τη νίκη με τελικό σκορ 71-59.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-17, 47-30, 59-46, 71-59