Πήρε το ντέρμπι ο Κεραυνός

Ο Κεραυνός ήταν ο νικητής στο ντέρμπι κορυφής που έγινε στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας», επικρατώντας της Πετρολίνα ΑΕΚ με 83-74, για την 18η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Με τη νίκη αυτή οι «ερυθροκίτρινοι» σταμάτησαν το νικηφόρο σερί της ομάδας της Λάρνακας που κράτησε για επτά συνεχόμενα παιχνίδια και έμειναν μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας. Στους 29 βαθμούς είναι ο Κεραυνός και στους 28 η ΑΕΚ.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μπράντον Ροζέλ με 22 πόντους (4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Στο 2' με τη βολή του Ροζέλ ο Κεραυνός πήρε προβάδισμα τριών πόντων (5-2), με την ΑΕΚ στη συνέχεια να φτιάχνει σερί επτά πόντων και στο 5' με το καλάθι του Ογκμπέιντε μπήκε μπροστά με τέσσερις (5-9). Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά σε όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με τον Ροζέλ να πετυχαίνει δύο βολές και ένα λέι απ, κάνοντας το 21-17.

Η ομάδα του Στροβόλου διατήρησε το προβάδισμά της σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τη διαφορά να αυξομειώνεται. Στο 16' ο Σνάιντερ με λέι απ έφερε την ΑΕΚ έναν πόντο πίσω (32-31), όμως ο Ρόρι με ένα δίποντο και ένα τρίποντο άνοιξε τις αποστάσεις στους έξι (37-31). Ακολούθησε καλάθι από τον Ντέιβιτς που μείωσε σε 37-33, με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 24', μετά το τρίποντο του Σιζόπουλου, τις δύο ομάδες χώριζαν μόλις δύο πόντοι (43-31), με τους γηπεδούχους τρεισήμισι λεπτά πριν από το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου να ανοίγουν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (54-44) με το τρίποντο του Ροζέλ.  Οι «κιτρινοπράσινοι» πλησίασαν στους τέσσερις (56-52) με τις δυο βολές του Σνάιντερ κι ενώ απέμενε ενάμιση λεπτό. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τα καλάθια των Σιζόπουλου και Ρόρι, για Κεραυνό και ΑΕΚ αντίστοιχα, με τη διαφορά να είναι στους επτά (61-54).

Στα πρώτα τρία λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου επιτεύχθηκαν τέσσερα σερί τρίποντα. Τα τρία για τον Κεραυνό (Στυλιανού, Ροζέλ, Ρόρι) και ένα για την ΑΕΚ (Μαντοβάνης) και στο 33' το σκορ ήταν 70-57, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα με τις βολές του Ρόρι, η διαφορά έφθασε στη μέγιστη αξία της (74-59). Ο Κεραυνός κράτησε τη διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 83-74.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-17, 37-33, 61-54, 83-74