Εύκολη νίκη της ΑΕΚ επί του ΑΠΟΕΛ

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε η Πετρολίνα ΑΕΚ που επικράτησε στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του ΑΠΟΕΛ, σε αναμέτρηση που έγινε στο «Κίτιον». Το παιχνίδι ήταν το πρώτο για τις δύο ομάδες για την β’ φάση του πρωταθλήματος. Ως ο κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Ανδρέας Σιζόπουλος με 20 πόντους (4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 8 ασσίστ).

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στα πρώτα στάδια του. Στο 5’ ο ΑΠΟΕΛ ήταν μπροστά με 14-13, ενώ με το τέλος του δεκαλέπτου οι «γαλαζοκίτρινοι» διατήρησαν το προβάδισμα τους με το σκορ να είναι στο 27-26. Ο ΑΠΟΕΛ ξεκίνησε καλά την β’ περίοδο και στο 16’ το σκορ ήταν στο 42-37 υπέρ τους φιλοξενούμενους. Ακολούθως η ΑΕΚ ανέβασε στροφές και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου σημείωσε 21 σερί πόντους και έφερε το σκορ στο 58-42.

Η Πετρολίνα ΑΕΚ ήταν καλύτερη και στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου κατάφερε μέχρι την ολοκλήρωση του να είναι μπροστά με 86-56. Μέχρι την ολοκλήρωση του αγώνα οι Λαρνακείς έφεραν το σκορ στο τελικό 106-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-27, 58-42, 86-56, 106-76