Πέρασε από τη Λεμεσό η Ένωση

Την εκτός έδρας νίκη πανηγύρισε η Remedica ΕΝΠ απέναντι στον Century 21 Απόλλων, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League με σκορ 84-78, έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι. Οι δύο ομάδες έδωσαν έτσι τον πρώτο τους αγώνα στην β’ φάση του πρωταθλήματος. Ως ο κορυφαίος του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντάλαν Άνκραμ με 29 πόντους (5 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Ο Απόλλωνας ήταν μπροστά στο σκορ στο 5’ με 13-7, ενώ με το τέλος της περιόδου το σκορ ήταν στο 22-20 για τους γηπεδούχους. Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στην β’ περίοδο. Στο 16’ οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες στο 37-37. Με το τέλος του ημιχρόνου οι «βυσσινί» προηγούνταν με 44-43.

Έως το 25’ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 50-49. Στη συνέχεια ωστόσο η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη ανέβασε στροφές και ως το τέλος της περιόδου ήταν μπροστά στο σκορ με (65-54). Η Ένωση διατήρησε το προβάδισμα της στα πρώτα στάδια της δ’ περιόδου. Στο 36’ ήταν μπροστά στο σκορ με 76-70, ενώ ακολούθησαν επτά πόντοι για τον Απόλλων (πέντε ο Τίγκας, δύο ο Γκόρντον) με το σκορ να πηγαίνει στο 77-76.

Ακολούθως ο Κουμής και ο Γκόρντον σημείωσαν από ένα πόντο για τις ομάδες τους, όπου το σκορ πήγε στο 78-77 υπέρ του Απόλλων. Έπειτα οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν 7 σερί πόντους (κάρφωμα ο Κουμής, τρεις ο Φέργκουνσον, δύο ο Άκραμ) με το σκορ να πηγαίνει στο τελικό 84-78.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-20, 43-44, 54-65, 78-84