Νέα νίκη για την ΑΕΚ

Νικηφόρα πέρασε η Πετρολίνα ΑΕΚ από την «Αίθουσα Παραλιμνίου», κερδίζοντας με 81-77 την Remedica ΕΝΠ κι έκανε το 2-0 στις νίκες στη σειρά των ημιτελικών της ΟΠΑΠ Basket League. Έτσι, για την ομάδα της Λάρνακας απομένει άλλο ένα ροζ φύλλο για να περάσει στην τελική φάση της διοργάνωση.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κουεντίν Σνάιντερ με 28 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ με τρεις πόντους (29-26). Η διαφορά ήταν ίδια στο 12' μετά τη βολή του Ρόμπινσον (34-31) κι έπειτα ακολούθησε σερί 14 πόντων για την Πετρολίνα ΑΕΚ και στο 19' το τρίποντο του Γιανναρά έφερε τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (34-45). Η Remedica ENΠ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο με καλάθι του Φέργκιουσον (38-47).

Οι «κιτρινοπράσινοι» έκαναν αρχή στο δεύτερο ημίχρονο με καλάθια από τους Σιζόπουλο και Γιανναρά και στο 22' ήταν μπροστά με 13 πόντους (38-51), με τους «βυσσινί» να φτιάχνουν σερί εννέα πόντων και στο 23' με το τρίποντο του Σολωμού πλησίασαν στους τέσσερις (47-51).  Νέο τρίποντο από τον ίδιο καλαθοσφαιριστή στο 27' έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (56-55), με την ΑΕΚ να ξανά μπαίνει μπροστά με τρεις βολές του Σνάιντερ (56-58). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τη βολή του Ντέιβις και με τους φιλοξενουμένους να προηγούνται με τέσσερις πόντους (59-63).

Στο 35' οι γηπεδούχοι με το καλάθι του Ρόμπινσον μείωσαν στους δυο πόντους (69-71), με την ΑΕΚ να κρατά το προβάδισμα μέχρι το τέλος του τέταρτου δεκαλέπτου και στο τέλος πήραν το ροζ φύλλο με σκορ 78-72.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 29-26, 38-47, 59-63, 77-81