«Eσπασε» την έδρα και ελπίζει σε τίτλο

Ο Κεραυνός «έσπασε» την έδρα της Πετρολίνα ΑΕΚ, κερδίζοντας μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα με 75-72 στο «Κίτιον» και ισοφάρισε τη σειρά των τελικών της ΟΠΑΠ Basket League. Έτσι, ο πρωταθλητής της σεζόν 2020-21 θα βγει από το πέμπτο παιχνίδι που θα γίνει την ερχόμενη Τετάρτη (21/04, 19:00) στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας».

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Μπράντον Ροζέλ με 28 πόντους (4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασσίστ), ενώ από τους διακριθέντες ήταν ο Αντρέ Γουίλιαμσον με 20 πόντους (οκτώ ριμπάουντ, 2 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει και χαρακτηριστικό ότι η μεγαλύτερη διαφορά ήταν στους τρεις πόντους, με το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Η περίοδος έκλεισε με το τρίποντο του Ροζέλ που έδωσε προβάδισμα έναν πόντο στον Κεραυνό (22-23).

Η ομάδα του Στροβόλου έκανε ξεκίνημα με τρίποντο στο δεύτερο δεκάλεπτο, από τον Στυλιανού (22-26), ενώ στο 15' το λέι του Ροζέλ έφερε τη διαφορά στο συν πέντε  (30-35). Ακολούθησε σερί της ΑΕΚ που στο 18' με το τρίποντο του Μαντοβάνη πέρασε μπροστά (37-35). Oι «κιτρινοπράσινοι» προηγούνταν μέχρι το 19' με το λέι απ του Παντελή να κάνει το 40-37. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τρίποντο του Ροζέλ και δίποντο του Γουίλιαμσον για λογαριασμό του Κεραυνού που μπήκε μπροστά (40-42).

Στο 25' με το καλάθι του Γουίλιαμσον, τις δύο ομάδες χώριζε διαφορά τεσσάρων πόντων (47-51), με την ΑΕΚ να ισοφαρίζει στο 27΄ με τη βολή του Σνάιντερ (53-53). Η ομάδα της Λάρνακας έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο έχοντας διαφορά ενός πόντου (58-57).

Στο 35' ο Ροζέλ με λέι απ έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στους φιλοξενούμενους (62-68), με την ΑΕΚ στο 36' με το τρίποντο του Παντελή να μειώνει σε 67-68. Οι γηπεδούχοι στο 39' πήραν κεφάλι στο σκορ (72-71) με το τρίποντο του Σνάιντερ, με το ροζ φύλλο να πηγαίνει τελικά στους Στροβολιώτες με 75-72, μετά από τέσσερις πόντους του Ροζέλ στο τελευταίο μισό λεπτό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-23, 40-42, 58-57, 72-75