Νικήτρια η ΑΕΚ επί της ΕΘΑ

Η Πετρολίνα ΑΕΚ πέτυχε την εντός έδρας νίκη απέναντι στην ΕΘΑ Έγκωμης με σκορ 84-64, έπειτα από αναμέτρηση που πραγματοποιήθηκε στο «Κίτιον» για την 14η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «κιτρινοπράσινοι» είχαν  το προβάδισμα στο σκορ σε όλο το διάστημα του αγώνα, με την ΕΘΑ ωστόσο να παλεύει μέχρι το τέλος στο παιχνίδι. Κορυφαίοι του αγώνα ήταν οι Κρίστοφερ Βινάλες (18 πόντοι, 1 τρίποντο, 3 ριμπάουντ, 4 ασσίστ), Βλάντιμιρ Βερεμένκο (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Μπάρι Στιούαρντ (15 πόντοι, 3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η Πετρολίνα ΑΕΚ το παιχνίδι, αφού μέχρι το 4’ σημείωσε δεκαπέντε πόντους (πέντε ο Στιούαρντ, τέσσερις ο Σκίφιτς, από τρεις Παντελή-Ντουρέν). Έπειτα η ΕΘΑ ήταν βελτιωμένη και μέχρι το 8’ το σκορ ήταν στο 19-8. Με το τέλος της περιόδου οι «κιτρινοπράσινοι» ήταν μπροστά με 21-13.

Ιδανικό ξεκίνημα έκανε η ομάδα του Χάντι Ελ Χατζ στην β’ περίοδο, όπου μέχρι το 13’ πέτυχε επτά πόντους (πέντε ο Τζαβάρα, δύο ο Παπάμιχαηλ) και μείωσε σε 21-20. Στο επόμενο δίλεπτο η ΑΕΚ πέτυχε επτά πόντους, ενώ δέχθηκε δύο, με το σκορ να οδηγείται στο 28-22. Έπειτα το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με το σκορ στο 17’ να πάει στο 33-26. Ένα λεπτό πιο μετά το σκορ ήταν στο 37-31, ενώ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου η ΑΕΚ σημείωσε επτά ακόμα πόντους (από δύο Παντελή, Μαντοβάνης, Βερεμένκο, ένα ο Βινάλες) και ήταν μπροστά με 44-31.

Έως το 23’ το συγκρότημα του Δημήτρη Κουκούρη σημείωσε ακόμα έξι πόντους, ενώ δέχθηκε τρεις, με το σκορ να πηγαίνει στο 50-34, ενώ λίγο πιο μετά ο Τζαβάρα με τρίποντο μείωσε σε 50-37. Μέχρι το 26’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 54-41, ενώ στο επόμενο ενάμιση λεπτό οι δύο ομάδες πέτυχαν από δύο πόντους (Βινάλες για ΑΕΚ, Ντέιβις για ΕΘΑ) και οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 56-43. Με το φινάλε του δεκαλέπτου η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 62-47.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι που είδαμε στα πρώτα στάδια της τέταρτης περιόδου, όπου το σκορ στο 32:30 ήταν στο 66-54. Μέχρι το 34’ η ΑΕΚ με έξι πόντους (τρίποντο ο Βινάλες, δύο ο Βερεμένκο, ένα ο Κούνας) έφερε το σκορ στο 72-54, ενώ στην συνέχεια ο Φλέμινγκ με δύο ελεύθερες βολές έφερε το σκορ στο 72-56. Στο 37’ η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 82-58, ενώ με το τέλος του αγώνα πήρε την νίκη με 84-64.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-13, 44-31, 62-47, 84-64