Πρώτη νίκη για Αχιλλέα Καϊμακλίου

Την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν πήρε ο Αχιλλέας Καϊμακλίου, κερδίζοντας εκτός έδρας με 84-76 την ΕΘΑ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Έλβις Χάρβεϊ ο οποίος πέτυχε 26 πόντους, δύο τρίποντα, έξι ριμπάουντ και δύο ασίστ.

Στο 2' το λέι απ του Νάιλς έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (2-6) στον Αχιλλέα Καϊμακλίου. Η ΕΘΑ κρατήθηκε κοντά στο σκορ και στο 9' οι δύο βολές του Γκαρθ την έφεραν έναν πόντο κοντά (12-13), με τους φιλοξενουμένους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με το καλάθι του Τρετιακόβ (12-15).

Στο 12' το λέι απ του Ροδοσθένους έφερε τη διαφορά στον έναν πόντο (19-20), για να ακολουθήσει σερί επτά πόντων των φιλοξενουμένων και το καλάθι του Μπράουν τους έβαλε μπροστά με οκτώ πόντους (19-27). Στο 15' η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (21-31) μετά το καλάθι του Χάρβεϊ, με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με μείωση κατά έναν πόντο (32-41).

Στο 23' το τρίποντο του Χάρβεϊ άνοιξε την ψαλίδα του σκορ στους 17 πόντους (32-49), όσους ήταν και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου που ολοκληρώθηκε με το λέι απ του Μπράουν (44-61). Η ομάδα του Καϊμακλίου κρατήθηκε μπροστά στο σκορ και στο τέταρτο δεκάλεπτο, παίρνοντας το πρώτο της ροζ φύλλο με τελικό σκορ 84-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 32-41, 44-61, 76-84