Ήττα από την Αυστρία

H Εθνική Ανδρών Κ16 έκανε καλή αρχή στον τρίτο της αγώνα στον Α’ ομίλο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών Κ16 Β’ Κατηγορίας, όμως στη συνέχεια ηττήθηκε με 85-47 από την Αυστρία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με πέντε πόντους διαφορά (20-15) είχε το προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως το απώλεσε στην δεύτερη περίοδο με την Αυστρία να κλείνει το πρώτο ημίχρονο με διαφορά με διψήφιο αριθμό (34-44). Στο δεύτερο ημίχρονο ο αντίπαλός μας άνοιξε τις αποστάσεις παίρνοντας το ροζ φύλλο με τελικό σκορ 85-47.

Διψήφιο αριθμό πόντων για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πέτυχε ο Βασίλης Πετρίδης (14 πόντοι, 2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), ενώ από τους διακριθέντες ήταν ο Μάξιμος Κουτούρης (8 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 4 ασσίστ).

Η Εθνική μας την Κυριακή (14/08) έχει ρεπό και θα δώσει τον επόμενο αγώνα της την Δευτέρα, 15 Αυγούστου, στις 16:00 απέναντι στο Βέλγιο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 34-44, 39-64, 47-85