Ποδαρικό με το δεξί για την «Κυρία»

Ποδαρικό με το δεξί για το 2024, πραγματοποίησε η Ανόρθωση στο εντός έδρας παιχνίδι με αντίπαλο τον Αχιλλέα, στην μια από τις τέσσερεις αποψινές αναμετρήσεις για την 13η αγωνιστική της 1ης φάσης της ΟΠΑΠ Basket League.

Η ομάδα της Αμμοχώστου, κέρδισε το παιχνίδι με 75-50, έχοντας για κορυφαίο τον Horton (11 πόντοι, 2/2 βολές, 3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Με τις άμυνες να έχουν τον πρώτο λόγο στην αρχή της αναμέτρησης, ο ρυθμός ήταν αργός, ενώ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ. Όμως μετά το 8-8, στη συνέχεια η Ανόρθωση κατέγραψε ένα 14-0 σερί, μιας και άλλαξε το ρυθμό σε γρήγορο, ενώ ήταν και εύστοχη από την περιφέρεια.

Λίγο πριν το 9`, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 22-8 και στο τέλος της 1ης περιόδου, είχε το προβάδισμα με 22-10.

Με 12-0 σερί για την Ανόρθωση, ξεκίνησε η 2η περίοδος, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα, να διευρύνεται συνεχώς το προβάδισμα για τη γηπεδούχο, που λίγο πριν το 15`, προηγήθηκε με 34-10.

Συνεχίζοντας να είναι κυρίαρχη η ομάδα της Αμμοχώστου, αύξησε το προβάδισμα της στο +26 (40-14) και στο τέλος του ημιχρόνου, προηγήθηκε με 42-17.

Στην αρχή της 3ης περιόδου ο Αχιλλέας, έριξε τη διαφορά στο -20 (46-26), αλλά λίγο μετά το 25`, η Ανόρθωση, αύξησε το προβάδισμα της στο +23 (51-28) και λίγο μετά, ξανά στο +26 (59-33).

Στο τέλος της 3ης περιόδου η Ανόρθωση προηγήθηκε με 61-35.

Με 6-2 σερί για τον Αχιλλέα ξεκίνησε η 4η περίοδος που έτσι μείωσε σε 63-41, αλλά στο 34`, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 66-41 και ουσιαστικά, όλα είχαν κριθεί και μάλιστα από πιο πριν.

Λίγο μετά το 38`, η Ανόρθωση προηγήθηκε με 75-48, ενώ το τελικό σκορ ήταν 75-50.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-10, 42-17, 61-35, 75-50.

Ανόρθωση (Αντώνης Κωνσταντινίδης): Taylor 6, Τομπάζος 13 (2), Μόουσα 10 (1), Horton 11 (1), Skinner 11 (1), Αντωνίου, Talton 11 (3), Βύρωνος, Μαραγκός 11 (1), Μαυρομμάτης 2.

Αχιλλέας (Μιχάλης Αρβανίτης): Watson 9 (1), Χ. Γεωργίου 11 (3), Smith 18 (1), Πηλακούτας 2, Shabazz, Λουκά 4, Χριστούδιας 4, Σ. Γεωργίου 2, Κυριάκου, Ανθυμιάδης.