Νίκη της ΠΑΕΕΚ μετά από παιχνίδι δυο παρατάσεων επί του ΑΠΟΠ με τον 103-101

Με ένα από τα πιο συναρπαστικά παιχνίδια της μέχρι τώρα 1ης φάσης της Basket League, έπεσε η αυλαία της 13ης αγωνιστικής, καθώς στην αναμέτρηση που έγινε στο Λευκόθεο, η ΠΑΕΕΚ κατέβαλε τον ΑΠΟΠ με 103-101, ύστερα από δυο παρατάσεις, καθώς στο 40`, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 77-77 και στο 45`, πάλι ισόπαλες με 88-88, για να κερδίσει τελικά στη 2η παράταση με 103-101.

Κορυφαίος για τη νικήτρια ήταν ο Ikpe (25 πόντοι, 6/10 βολές, 8/14 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 16 ριμπάουντ).

Πιο εύστοχη στο ξεκίνημα η ομάδα του ΑΠΟΠ, πήρε προβάδισμα με 8-3, απέναντι στη δύστοκη επιθετικά ΠΑΕΕΚ. Ωστόσο στη συνέχεια η ομάδα της Κερύνειας, βρίσκοντας λύσεις, αλλά και βελτιώνοντας την ανασταλτική της λειτουργία, λίγο πριν το 8`, ισοφάρισε σε 11-11, ενώ με τη λήξη της 1ης περιόδου, οι δυο ομάδες ήταν ισόπαλες με 16-16.

Πρώτο προβάδισμα για την ΠΑΕΕΚ, στην αρχή της 2ης περιόδου (18-16), με το παιχνίδι να αποκτά έναν γρήγορο ρυθμό και ενώ στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κάτοχο.

Στα χρονικά σημεία που ακολούθησαν, ο ΑΠΟΠ βρίσκοντας καλύτερο ρυθμό, απέκτησε ένα προβάδισμα 6 πόντων (32-26) και έτσι, η ΠΑΕΕΚ έψαχνε τρόπο αντίδρασης. Αλλά το προβάδισμα των φιλοξενουμένων, έφθασε και στο +9 (37-28), λίγο πριν το 19`, ενώ στο τέλος του ημιχρόνου, η ομάδα της Πάφου, προηγήθηκε με 39-30.

Με πίεση στο αμυντικό κομμάτι ξεκίνησε η ΠΑΕΕΚ την 3η περίοδο και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, τη δημιουργία ενός σερί 12-4 που της απέφερε μείωση στον πόντο (43-42), γεγονός που προσέδιδε μεγάλο ενδιαφέρον για τη συνέχεια, κατά την οποία μάλιστα, η ομάδα της Κερύνειας πήρε και προβάδισμα με 45-44.

Λίγο μετά το 27`, η ΠΑΕΕΚ προηγήθηκε με 52-48, με το παιχνίδι να αποκτά έναν γρήγορο ρυθμό και να παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον, ενώ λίγο πριν το 29`, η ΠΑΕΕΚ προηγήθηκε με 58-52, ενώ με την ολοκλήρωση της 3ης περιόδου, η γηπεδούχος ήταν μπροστά με 62-52.

Στις αρχές της 4ης περιόδου, ο ΑΠΟΠ μείωσε σε 66-63, κάτι που προμήνυε ένα συναρπαστικό φινάλε.

Όταν το χρονόμετρο έδειξε το 35`, το σκορ ήταν στο 68-63, πάντα για την ΠΑΕΕΚ, ενώ λίγο αργότερα, ο ΑΠΟΠ συνεχίζοντας την αντεπίθεση του, ισοφάρισε σε 70-70.

Με αγωνία αναμένονταν τα τελικά χρονικά σημεία και ενώ για πρώτη φορά στην 4η περίοδο, ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα (72-71).

Με καλάθι του Ikpe στο 39`09`` η ΠΑΕΕΚ προηγήθηκε με 74-72 και με «καλάθι-φάουλ» του Παπαδημητρίου, ο ΑΠΟΠ προσπέρασε με 75-74 στο 39`14``.

Στο 39`35`` η ΠΑΕΕΚ πέρασε και πάλι μπροστά με καλάθι του Βασιλείου (76-75), ενώ λίγο πριν την εκπνοή του χρόνου, ο Παπαδημητρίου, ισοφάρισε σε 77-77 και έτσι το παιχνίδι, οδηγήθηκε σε παράταση.

Στις αρχές της παράτασης, ο ΑΠΟΠ πήρε προβάδισμα με 82-77, αλλά με 6-0 σερί, η ΠΑΕΕΚ προσπέρασε με 83-82, ενώ λίγο πριν το 44`, η γηπεδούχος προσπέρασε με 86-84 και στο 44`21`` προηγήθηκε με 88-84 και στο 44`30`` με τρίποντο του Πορφυρίδη, ο ΑΠΟΠ μείωσε σε 88-87 και ισοφάρισε σε 88-88 με μια βολή του Whitfield στο 44`57``, γεγονός που οδήγησε την αναμέτρηση σε 2η παράταση.

Στις αρχές της 2ης παράτασης, το σκορ πήγε στην ισοπαλία (95-95) λίγο μετά το 47`, ενώ όταν το χρονόμετρο έδειξε το 49`, η ΠΑΕΕΚ ήταν μπροστά με 99-98.

Στο 49`22`` ο Perry με μια βολή, ισοφάρισε σε 99-99 και στο 49`43`` με δυο βολές του Day, η ΠΑΕΕΚ προηγήθηκε με 101-99 και αφού ακολούθησε άστοχη επίθεση του ΑΠΟΠ, με δυο βολές του Sunders, η ΠΑΕΕΚ προηγήθηκε με 103-99, ενώ με το τέλος του χρόνου, με καλάθι του Παπαδημητρίου, ο ΑΠΟΠ μείωσε σε 103-101, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 30-39, 62-52, 77-77. 1η παράταση: 88-88, 2η παράταση: 103-101.

ΠΑΕΕΚ (Ευριπίδης Ανδρέου): Ikpe 25 (1), Day 31 (2), Sunders 26 (4), Ανδρέου 7 (1), Ιερωνυμίδης 9 (1), Παφίτης, Βασιλείου 5 (1), Jamiolkowski, Γαβριήλ.

ΑΠΟΠ (Αλέξης Λεκισβίλη): Whitfield 7 (1), Perry 16 (2), Rogers 17 (1), Δημητρίου 3, Παπαδημητρίου 18 (1), Coleman 27 (6), Σταύρου 2, Πορφυρίδης 11 (3).