Ξεκίνημα με ήττα για τον Κεραυνό

Δεν τα κατάφερε ο Κεραυνός, στο εναρκτήριο του παιχνίδι για τον 1ο όμιλο του FIBA Europe Cup, καθώς στην αναμέτρηση που έγινε στην Προύσα της Τουρκίας, έχασε από τη γηπεδούχο Τόφας με 99-81.

Ωστόσο το αποτέλεσμα δεν κρίνει κάτι, καθώς απομένουν πέντε αγωνιστικές, μέχρι την ολοκλήρωση των αγώνων στον όμιλο (όπου μετέχει και η Πετρολίνα ΑΕΚ) και αυτό θα φανεί, όταν πέσει η αυλαία των αγώνων αυτών.

Κορυφαίοι για τον Κεραυνό ήταν οι Hagins και Taylor. Ο πρώτος σημείωσε 26 πόντους (3 τρίποντα, 7 ασίστ) και ο δεύτερος, 14 πόντους (8 ριμπάουντ).

Για τον Κεραυνό, δεν ήταν αρκετή η εντυπωσιακή 3η περίοδος, όταν έχανε με -20 στο ημίχρονο και μείωσε ως το καλάθι, καθώς στην 4η περίοδο, η αντίπαλος του κατάφερε να ξεφύγει, για να φθάσει τελικά στη νίκη, καθώς στο κομμάτι αυτό, η Τόφας σημείωσε 34 πόντους.

Από εκεί και πέρα, οι «ερυθροκίτρινοι» πλήρωσαν το όχι και τόσο καλό τους ξεκίνημα στον αγώνα, ειδικά στο ανασταλτικό κομμάτι, καθώς με την ολοκλήρωση της 1ης περιόδου, η αντίπαλος του Κεραυνού είχε σκοράρει 30 πόντους, έχοντας προηγηθεί με 30-15 στο χρονικό σημείο αυτό.

Η άμυνα του Κεραυνού, παρουσίασε βελτίωση κατά το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης, αλλά δεν βρέθηκαν επαρκείς λύσεις στην επίθεση, ώστε να μειώσει σε αισθητό βαθμό, κάτι που είχε σαν αποτέλεσμα να παραμένει σε ψηλά επίπεδα η διαφορά. Στο 19’ η διαφορά στο σκορ έφθασε στο +20, με την Τόφας να προηγείται στο ημίχρονο με 49-29.

Σε αντίθεση με την εικόνα που παρουσίασε στο ξεκίνημα, ο Κεραυνός ήταν αισθητά βελτιωμένος στις αρχές της 3ης περιόδου και με την πάροδο του χρόνου, μείωνε τη διαφορά με μαθηματική ακρίβεια! Η Τόφας, δεν μπορούσε να βρει λύσεις και στις δυο πλευρές του γηπέδου και έτσι, με ένα συνολικό σερί, που έφθασε στο 29-11, στα οκτώ πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, η διαφορά μειώθηκε σε οριακό σημείο, με τον Κεραυνό να μειώνει σε 60-58, ενώ στη συνέχεια έχασε ευκαιρίες, για να ισοφάριζε.

Στο 30’, η Τόφας προηγήθηκε με 65-62.  Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, η Τόφας προηγήθηκε με 73-64 και ο Κεραυνός έπρεπε να βρει τρόπο για να αντιδράσει εκ νέου, αλλά η κατάσταση δυσκόλεψε περισσότερο, όταν λίγο πριν το 35’, το σκορ πήγε στο 80-68 υπέρ της Τόφας.

Ο χρόνος κυλούσε, με τη διαφορά να παραμένει πάνω από το +10 για την Τόφας, η οποία άνοιξε τη διαφορά στο τέλος και πήρε τη νίκη με σκορ 99-81.

ΤΑ ΔΕΚΕΛΕΠΤΑ: 30-15, 49-29, 65-62, 99-81