Το παλέψαμε αλλά χάσαμε από την Αυστρία

Την ήττα γνώρισε η Εθνική μας ομάδα, με την Εθνική Αυστρίας να φεύγει με το διπλό με 86-77, για την Α’ προκριματική φάση του Ευρωμπάσκετ 2025. Κορυφαίος για τη νικήτρια ομάδα ο Μποζίκ Βουγιόσεβιτς με 21 πόντους, 2 τρίποντα και 7 ασίστ, ενώ από την ομάδα μας ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Σιμιτζής με 20 πόντους και 3 τρίποντα.

Η Αυστρία μπήκε δυνατά στο παρκέ και πέτυχε 7 σερί πόντους μέχρι το 3’ για το 7-0. Η Εθνική μας μείωσε στο 4’ σε 7-4, ενώ στο 6’ η διαφορά μειώθηκε στον ένα βαθμό με το τρίποντο του Σιμιτζή (10-9). Η διαφορά αυξήθηκε με τους Αυστριακούς να κάνουν το 19-12 στο 7’ με το τρίποντο του Μουράτι και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 22-15.

Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν επιθετικά, φτάνοντας στο +12 με το εύστοχο τρίποντο του Ερσέκ στο 12’. Η αντίπαλη ομάδα διατηρούσε τη διαφορά με το λεϊ απ του Τίγκα να μειώνει σε 29-20 στο 14’, ενώ οι εύστοχες βολές του Γιανναρά στο 17’ διαμόρφωσαν το σκορ σε 42-26. Το ημίχρονο έκλεισε με 47-34.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου ο Μουράτι πέτυχε τρίποντο δίνοντας προβάδισμα 16 πόντων στην Αυστρία (50-34), ενώ ο Μαντοβάνη ευστόχησε σε τρίποντο στο 22’ μειώνοντας σε 53-39. το συγκρότημα του Κορνέρ είχε το «πάνω χέρι» στο παιχνίδι, με το δεκάλεπτο να λήγει με τη διαφορά 17 πόντων (68-51).

Η ομάδα μας προσπάθησε να μειώσει στην τελευταία περίοδο με τον Στυλιανού να πετυχαίνει τρίποντο για το 70-56 στο 33’. Τέσσερα λεπτά αργότερα η διαφορά έπεσε στους 7 πόντους με το λεϊ απ του Κουμή (77-70), ενώ οι Αυστριακοί πέτυχαν 6 σερί πόντους στο ίδιο λεπτό (83-70). Οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν μπροστά στο σκορ παίρνοντας τη νίκη με 86-77.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-22, 47-34, 51-68, 77-86