Ισοφάρισε σε 2-2 την ΑΕΛ και... πέμπτος τελικός!

Με νίκη επί της Αναγέννησης Γερμασόγειας με 71-56 η ΑΕΛ έκανε το 2-2 στις νίκες, στον τέταρτο τελικό του πρωταθλήματος, με MVP την Πέτρα Όρλοβιτς με 34 πόντους, 4 ασίστ και 14 ριμπάουντ. Η ομάδα που θα νικήσει στον επόμενο τελικό και θα φτάσει στις 3 νίκες θα στεφθεί πρωταθλήτρια Κύπρου.

Ισορροπημένο ξεκίνησε το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι 6-4 για την ΑΕΛ στο 4’. Οι γηπεδούχες ήταν μπροστά στο σκορ και στο 6’ η Στυλιανίδη ευστόχησε σε τρίποντο για το 14-5, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 24-14.

Στη δεύτερη περίοδο οι «γαλαζοκίτρινες» ανέβαζαν τη διαφορά, με τις εύστοχες βολές της Μαυρουδή να κάνουν το 36-20 στο 15’. Με 4 συνεχόμενους πόντους στο επόμενο λεπτό η Μερκούρη μείωσε για την Αναγέννηση σε 36-24, όμως οι φιλοξενούμενες δεν κατάφεραν να απειλήσουν μέχρι το τέλος ημιχρόνου (45-29).

Πιο δυνατά μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Γερμασόγειας, πετυχαίνοντας σερί 10 πόντων μέχρι το 15’, με την ΑΕΛ να μην πετυχαίνει καλάθι. Στο 16’ η Όρλοβιτς ήταν εύστοχη σε βολές, πετυχαίνοντας τους πρώτους πόντους της ομάδα της για το δεκάλεπτο (47-39). Η Αναγέννηση μείωσε σε 49-42 στο 18’, με σκορ δεκαλέπτου 53-46.

Στην τελευταία περίοδο η ΑΕΛ μπήκε δυνατά πετυχαίνοντας 6 συνεχόμενους πόντους μέχρι το 34’ για το 59-46. Στο 36’ η διαφορά έφτασε στο +13 (63-50), με τις γηπεδούχες να διατηρούν το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος, παίρνοντας τη νίκη με 71-56.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-14, 45-29, 53-46, 71-56