Αγκαλιά με το χρυσό η Εθνική Γυναικών!

Tεράστια επιτυχία για την Εθνική Γυναικών στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Γυναικών Μικρών Χωρών της FIBA, η οποία κέρδισε και τον τρίτο της αγώνα στη διοργάνωση, αυτή τη φορά τη Μάλτα με 77-67 και παραμένει η μοναδική αήττητη ομάδα.

Με το τρία στα τρία το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα είναι στην κορυφή, έχοντας κλειδώσει το χρυσό μετάλλιο, το οποίο θα οριστικοποιηθεί την Κυριακή (03/07), οπότε και θα διεξαχθεί η τελευταία αγωνιστική, με την Κύπρο να αντιμετωπίζει στο στάδιο «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» την Ανδόρα στις 18:30.

Για ακόμη έναν αγώνα οι προσπάθειες των καλαθοσφαιριστριών μας ήταν συγκλονιστικές, με τις Βεατρίκη Ακαθιώτου (21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ)  και Έλενη Πηλακούτα (19 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 ασίστ) να είναι οι πρώτες στο σκοράρισμα. Ακολούθησε με 14 πόντους η Κασάπη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Εθνική μας να κλείνει την περίοδο προηγούμενη με τρεις πόντους (17-14).

Η διαφορά στο 18' ήταν στους πέντε πόντους (34-29) με τις βολές της De Martino, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με σερί επτά πόντων. Έγινε η αρχή με τρίποντο της Στυλιανίδη και ακολούθησαν δύο λέι απ από την Ακαθιώτου (41-29).

Το σερί συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο και οι αποστάσεις μεγάλωσαν στο 21' με το λέι απ της Όρλοβιτς (45-29). Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά αυξήθηκε κατά έναν πόντο (61-48), σε σχέση με το τρίτο δεκάλεπτο.

Η διαφορά ασφαλείας που δημιούργησε η ομάδας μας ήταν αρκετή για να της δώσει τη μεγάλη νίκη, κερδίζοντας στο φινάλε έχοντας διαφορά με διψήφιο αριθμό (77-67).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 41-29, 61-48, 77-67