Πήρε το ντέρμπι η Αναγέννηση Γερμασόγειας!

H Αναγέννηση Γερμασόγειας ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα ΟΠΑΠ Γυναικών, κερδίζοντας εκτός έδρας την Payabl. EKA ΑΕΛ με 70-57, έτσι πλέον οι δυο ομάδες έχουν από εννέα βαθμούς και προπορεύονται στη βαθμολογία.

Κορυφαίες για τους φιλοξενούμενους οι Grace Stone (24 πόντους, 3 τρίποντα, 16 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Μαρία Τόρλακ (22 πόντους, 2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Η Payabl. EKA ΑΕΛ WBC στο πρώτο ενάμιση λεπτό του αγώνα προηγήθηκε με 6-0 με καλάθια των Τέιλορ και Dickey και ενδιάμεσα βολές από την Στυλιανίδη, με την Αναγέννηση Γερμασόγειας να παίρνει πρώτη φορά το προβάδισμα στο 7' με τις τρεις βολές από την Τόρλακ (11-13). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με λέι απ της Τσενακλίεβα (17-20).

Στο 13' οι φιλοξενούμενοι μπήκαν μπροστά με διψήφιο αριθμό πόντων (18-29) με το δίποντο της Hurley. Στο 19' με βολή της Γεωργίου η διαφορά ήταν στους επτά πόντους (35-42), με την Αναγέννηση να την επαναφέρει στους δέκα μετά από μία βολή της Stone και δύο της Τόρλακ (35-45).

Στο 23' η Dickey με τρίποντο μείωσε στους τρεις (42-45), για να ακολουθήσει σερί 12 πόντων για την Αναγέννηση Γερμασόγειας που έκλεισε με τρίποντο της Τόρλακ (42-57) στο 28'. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου με τις δυο βολές από την Dickey τις δύο ομάδες χώριζαν δέκα πόντου (49-59).

Η Αναγέννηση Γερμασόγειας στο τέταρτο δεκάλεπτο απλά επιβεβαίωσε την επιτυχία της, αυξάνοντας το υπέρ της σκορ κατά τρεις πόντους, παίρνοντας το τέταρτο ροζ φύλλο της με τελικό σκορ 70-57, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στην πρώτη τους φετινή ήττα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-20, 35-45, 49-59, 57-70

Payabl. EKA ΑΕΛ WBC (Γιώργος Παλάλας)

Τέιλορ 2, Παπαδούρη 8, Στυλιανίδη 5 (1), Όρλοβιτς 6, Dickey 19 (2), Γεωργίου 1, Μαυρουδή 2, Αντωνίου, Παπαλλά 1, Μιχαήλ, Οικονομίδου 13

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Ηρακλής Πιττάκας)

Τόρλακ 22 (2), Ν. Κοντού 2, Τσενακλίεβα 8, Hurley 2, Stone 24 (3), Μ. Σοφοκλέους, Νικολακοπούλου 6, Παυλίδου 2, Λ. Σοφοκλέους, Κ. Κοντού 4

ΔΕΥΤΕΡΙ ΣΕΡΙ ΝΙΚΗ ΓΙΑ MOUFFLONS

Τη δεύτερη νίκη, η οποία μάλιστα είναι συνεχόμενη πέτυχαν οι Moufflons κερδίζοντας με 75-43 τον ΑΠΟΠ για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών.

Κορυφαίες για τη νίκητρια ομάδα οι Βασιλική Πουσιάπακε (20 πόντους, 2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ) και Kylie Ellen Meadows (25 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Οι Moufflons μπήκαν δυνατά στον αγώνα με σερί που ολοκληρώθηκε δυόμιση λεπτά από το πρώτο τζάμπολ, με το λέι απ της Πουσιάπακε που έκανε το 8-0, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με τον ΑΠΟΠ να μειώνει σε 12-7 μετά από μία βολή της Θεμιστοκλέους κι άλλες δυο της Ευσταθίου.

Οι γηπεδούχοι έγειραν την πλάστιγα προς την πλευρά τους για τα καλά στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο έκαναν αρχή με δυο βολές της Meadows και δύο τρίποντα από την Πουσιάπακε που έφεραν το 20-7 στο 13'. Μέχρι το τέλος του πρώτο ημιχρόνου η διαφορά έφθασε στους 20 πόντους (38-18).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Moufflons απλά σφράγισαν τη νίκη τους, ανοίγοντας κι άλλο την ψαλίδα στο σκορ. Στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ανέβηκε κατά επτά πόντους (58-31), για να τελειώσει ο αγώνας με σκορ 75-43.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-7, 38-18, 58-31, 75-43