Πέμπτη σερί νίκη για την Αναγέννηση

Στην Αναγέννηση πήγε το ροζ φύλλο αγώνος, παίρνοντας τη νίκη στην εντός έδρας αναμέτρηση κόντρα στις Moufflons, με 82-49. Κορυφαία για τις νικήτριες η Stone με 20 πόντους 3 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Αναγέννηση πήρε προβάδισμα με 6-0 (2’), με τις Moufflons να μειώνουν σε 6-4 στο 4’. Το τρίποντο της Τορλάκ στο 7’ ανέβασε τη διαφορά στο +10 για το 18-8, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με 27-12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Πάγκαλος μείωσε σε 27-14 με βολές στο 11’ και 12’, όμως οι γηπεδούχες δεν επέτρεψαν στις φιλοξενούμενες να μειώσουν κι άλλο τη διαφορά και διαμόρφωσαν το 31-14 στο 14’ με λεϊ απ της Hurley.

Η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε ακάθεκτη και ανέβασε τη διαφορά στο +30 (57-27), με την Τορλάκ να ευστοχεί σε βολές στο 27’. Οι καλαθοσφαιρίστριες του Πιττάκα είχαν το «πάνω χέρι» μέχρι το τέλος του παιχνιδιού, επικρατώντας με 82-49.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-12, 43-18, 62-32, 82-49

Αναγέννηση (Ηρακλής Πιττάκας): Τόρλακ 14 (2), Τσινακλίεβα 7, Hurley 17, Stone 20, Τρύφωνος, Μ. Σοφοκλέους 2, Νικολακοπούλου 15 (1), Παυλίδου, Λ. Σοφοκλέους 2, Κ. Κοντού 3 (1), Χρύσα Ιακώβου

Moufflons (Nemanja Bjedov): Σπυρίδου 6, Ιωάννου 10 (2), Παπαγιάννη 3, Meadows 17 (1), Πέτρου, Πάγκαλος 2, Πουσιαπακέ 9 (1), Μομτζιάν, Χαντζή 2, Σαββίδου