Ένατο ροζ φύλλο για την ΑΕΛ

Με εντός έδρας νίκη επί του ΑΠΟΠ έκανε αρχή στο 2024 η Payabl. EKA ΑΕΛ, επικρατώντας με 86-28, σε αγώνα για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Γυναικών.

Στις εννέα νίκες σε 11 αγώνες έφθασε η ομάδα της Λεμεσού, με το συγκρότημα της Πάφου να μετράει τρεις επιτυχίες σε δέκα παιχνίδια.

Διψήφιο πόντων, και συγκεκριμένα 16, για λογαριασμό της νικήτριας ομάδας πέτυχαν η Άνθια Παπαδούρη (4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ) και Sara Nicole Dickey (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ).

O AΠΟΠ πέτυχε το πρώτο καλάθι του αγώνα με την Κουκλάδα, με την ΑΕΛ στη συνέχεια να φτιάχνει σερί εννέα πόντων που ολοκληρώθηκε με το λέι απ από την Παπαδούρη (9-2), ενώ η διαφορά έφθασε σε διψήφιο αριθμό πόντων (17-6) με το καλάθι της Όρλοβιτς στο 6'.

Μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν προβάδισμα 19 πόντων (25-6), που αυξήθηκε κατά 16 με τη συμπλήρωση φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «γαλαζοκίτρινοι» απλά σφράγισαν το ροζ φύλλο τους που ήρθε με τελικό σκορ 86-28.