Επιστροφή στις νίκες για την Αναγέννηση επικρατώντας της ΕΝΑΔ

Την εντός έδρας νίκη πέτυχε η Αναγέννηση Γερμασόγειας που επικράτησε της ΕΝΑΔ με 90-16, επιστρέφοντας έτσι ξανά στις νίκες. Κορυφαία της αναμέτρησης η Stone με 21 πόντους, 3 ασίστ και 9 ριμπάουντ.

Η Αναγέννηση μπήκε δυνατά από την αρχή του παιχνιδιού και πήρε προβάδισμα 8-0 στο πρώτο δίλεπτο. Η Μερκούρη  μείωσε σε 8-2 στο επόμενο λεπτό, όμως οι γηπεδούχες ήταν πιο επιθετικές και ανέβασαν τη διαφορά στο +18 με 20-2 στο 5’. Το εύστοχο τρίποντο της Bogangabe Lee έκανε το 20-5 στο ίδιο λεπτό, όμως η διαφορά συνέχιζε να αυξάνεται.

Στο δεύτερο και στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λεμεσού διατηρούσε ισχυρό προβάδισμα και δεν επέτρεπε στην ΕΝΑΔ να γίνει επιθετική, με αποτέλεσμα να σκοράρει 2 πόντους στα δύο δεκάλεπτα. Η Αναγέννηση κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος του αγώνα και πήρε το ροζ φύλλο αγώνος με 90-16.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-7, 48-9, 68-11, 90-16

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Ηρακλής Πιττάκας): Τόρλακ 11 (2), Ν. Κοντού 8, Τσενακλίεβα 15 (2), Hurley 8, Stone 21 (5), Άσπρη 4, Τρύφωνος 2, Μ. Σοφοκλέους, Παυλίδου 7, Λ. Σοφοκλέους, Κ. Κοντού 2, Ιακώβου

Ύδρα Ασφαλιστική ΕΝΑΔ (Χρίστος Στυλιανίδης): Πουσιαπακέ, Μερκούρη 6, Αθανασίου 5, Bogangabe Lee 5 (1), Παρπούνα, Δζαμαλ, Ερεβμπεναγκιε, Παταγαμ