Κύπελλο ΟΠΑΠ Γυναικών: Στον τελικό η Αναγέννηση

Η Αναγέννηση ήταν η νικήτρια του ημιτελικού με τις Moufflons με 71-50, παίρνοντας έτσι το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ. Κορυφαία του παιχνιδιού η Stone με 37 πόντους 7 τρίποντα, 2 ασίστ και 8 ριμπάουντ.

Με τρίποντο για τις Moufflons ξεκίνησε ο αγώνας με την Meadows στο 2’, και την Hurley να μειώνει σε 3-2 στο επόμενο λεπτό. Στο 4’ η Νικολακοπούλου έφερε το παιχνίδι στα ίσα (5-5), ενώ στο 7’ η ίδια παίκτρια γύρισε το σκορ σε 8-7, με την Αναγέννηση να παίρνει πρώτη φορά προβάδισμα στον αγώνα. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο με σκορ δεκαλέπτου 22-19.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα της Γερμασόγειας πήρε προβάδισμα 7 πόντων στο 12’ (26-19), με τις Moufflons όμως να πετυχαίνουν δέκα πόντους σερί μέχρι το 18’ και να μπαίνει μπροστά στο σκορ με 29-29.

Πιο επιθετικά ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Πιττάκα, με τις εύστοχες βολές τις Hurley στο 22’ να κάνουν το 34-29. Στο επόμενο λεπτό η Κινάνη, επίσης με εύστοχες βολές μείωσε για σε 34-31, με την Αναγέννηση να σκοράρει 11 σερί πόντους για το 45-31. Η Αναγέννηση κατάφερε να αποκτήσει έλεγχο του παιχνιδιού και με τις βολές της Stone στο 33’ η διαφορά ανέβηκε στο +26 (64-38). Οι παίκτριες του Πιττάκα κράτησαν τη διαφορά μέχρι το τέλος της αναμέτρησης και πήραν τη νίκη που τις οδηγεί στον τελικό με 71-50.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-19, 30-29, 56-38, 71-50

Αναγέννηση Γερμασόγειας (Ηρακλής Πιττάκας): Τόρλακ 11 (2), Ν. Κοντού 11 (1), Τσενακλίεβα 5 (1), Hurley 7, Stone 37 (7), Τρύφωνος, Μ. Σοφοκλέους, Παυλίδου 2, Λ. Σοφοκλέους, Κ. Κοντού 3 (1), Ιακώβου, Νικολακοπούλου 6 (1)

Moufflons (Nemanja Bjedov) Πάγκαλος 10 (1), Παπαγιάννη 5 (1), Κινάνη 7, Meadows 23 (4), Σπυρίδου 2, Μομτζιαν, Σαββίδου, Πέτρου 3 (1)